Türkiye Operasyonel Kiralama Sektörünün Aktif Büyüklüğü 16,8 Milyar Tl'ye Ulaştı

ANKARA(ANKA) -Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 20...

Haberler 13.11.2015, 10:05
Türkiye Operasyonel Kiralama Sektörünün Aktif Büyüklüğü 16,8 Milyar Tl'ye Ulaştı

ANKARA(ANKA) -Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 2015 yılının ilk 9 aylık bölümünde yapmış olduğu yaklaşık 5 milyar 627 milyon TL’lik yeni araç yatırımı ile 16,8 milyar TL’ye ulaştı.

TOKKDER, 2015 yılı üçüncü çeyrek Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu yayınlandı. Rapora göre, Türkiye yeni otomobil satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36.6 oranında arttı. 2015 yılının ilk 9 aylık bölümünde Türkiye operasyonel kiralama sektörü, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 16.3’ü olan yaklaşık 81 bin 900 adet yeni aracı filosuna kattı. 2014 yılının 3. çeyreği sonuna göre yüzde 20.5’lik bir büyüme kaydeden sektörün filosundaki araç sayısı yaklaşık 266 bin 473 adede ulaştı. Sektörün 2014 yılı sonuna göre büyümesi ise yüzde 12.5 olarak gerçekleşti.

 2015 yılının ilk 9 aylık bölümünde yapmış olduğu yaklaşık 5 milyar 627 milyon TL’lik yeni araç yatırımı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 16,8 milyar TL’ye ulaştı.

-“TEKNOLOJİ DE MOBİLİTE ÇÖZÜMLERİ İÇİN ARTAN ORANDA KULLANILIYOR”-

Türkiye operasyonel kiralama sektörünün gelişimi ile ilgili görüşlerini paylaşan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Oktay, “Ülkemizde, operasyonel filo kiralama sektörünün 2016 yılında da büyümeye devam etmesini bekliyoruz. Artan araç fiyatları, firmaların maliyet yönetimine odaklanmaları bu büyümeyi destekleyen unsurlar. KOBİ’lerin operasyonel kiralamanın avantajları ile ilgili artan farkındalıkları operasyonel kiralama pazarının gelişiminde önemli rol oynuyor. Dünyada ise, sahiplikten kullanıma olan kayma devam ediyor. Bu da operasyonel kiralamanın hem bireyler hem de kurumlar tarafından tercih edilmesine sebep oluyor. Megaşehirleşme, artan trafik yoğunluğu, artan seyahatler operasyonel kiralama sektörünü sadece motorlu araç kiralamaktan çıkarıp müşterilerinin her türlü mobilite ihtiyacını karşılayan çözüm ortaklığı yapmaya yönlendiriyor. Teknoloji de mobilite çözümleri için artan oranda kullanılıyor” dedi.

Bu araştırma dönemi itibarı ile, Renault yüzde 28.5’lik payı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka olmayı sürdürürken, yüzde 17.7 ile VW, yüzde 12.6 ile Ford, yüzde 9.7 ile Fiat takipçisi oldular.

Sektörün araç parkının yaklaşık yarısı C segment araçlardan oluşurken, B segment araçlar yüzde 29.7, D segment araçlar ise yüzde 13.3 pay aldı. Sektörün araç parkının yüzde 94’ü dizel araçlardan oluşurken, manuel vites araçlar yüzde 58.8 pay aldılar.

Tüm bu veriler, operasyonel kiralama sektörünün gelişim potansiyeliyle Türkiye ekonomisi için ne denli önemli olduğunun bir kez daha altını çizdi. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@