Türkiye İhracatçı Ülkeler Listesinde Bir Sıra Yükseldi, 21'inci Büyük İhracatçı Oldu

-Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün “2015 Dünya Ticaret Raporu” yayınlandı.

Haberler 27.10.2015, 11:25
Türkiye İhracatçı Ülkeler Listesinde Bir Sıra Yükseldi, 21'inci Büyük İhracatçı Oldu

ANKARA(ANKA) – Türkiye AB28 içi ihracat hariç tutulduğunda dünyanın en büyük ihracatçı ülkeleri sıralamasında 22’ncilikten 21’inciliğe yükseldi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün “2015 Dünya Ticaret Raporu” yayınlandı.

Dünyanın önde gelen ilk 30 mamul madde ihracatçısı ülkesi sıralamasında Çin, ABD, Almanya, Japonya ve Hollanda ilk sıraları aldı. Türkiye bu listede yer almadı.

İlk 30 mamul madde ithalatçısı ülkesi sıralaması, ABD, Çin, Almanya, Japonya, İngiltere şeklinde sürerken Türkiye bu listede 20’nci sırada yer aldı. Türkiye geçen yıl 21’inci olmuştu.

-AB İÇİ HARİÇ DÜNYANIN 21’İNCİ BÜYÜK İHRACATÇISIYIZ-

Türkiye 28 AB ülkesinin kendi içinde yaptığı ticaret hariç tutulduğunda dünyanın en büyük 21’inci ihracatçısı oldu. Geçen yıl 22’nci olan Türkiye bu listede bir sıra yükseldi. En büyük ihracatçı Çin olurken 2 trilyon 342 milyar dolar ihracat yaptı. Türkiye’nin ihracatı 158 milyar dolar oldu, dünya ihracatındaki payı yüzde 1 olarak hesaplandı ve bir önceki yıla göre ihracatı yüzde 4 arttı.

Türkiye “Önde Gelen Ticari Hizmet İhracatçı ve İthalatçıları” sıralamasında yerini korudu ve dünyanın en büyük 27’nci ticari hizmet ihracatçısı oldu. Türkiye 50 milyar dolar ihracat yaptı, dünya ticari hizmet ticaretindeki payı yüzde 1 oldu ve geçen yıla göre yüzde 9 artış sağladı. Bu listede 686 milyar dolarlık ihracatıyla dünya ticari hizmet ticaretinin yüzde 14.1’ini sağlayan ABD yer aldı. ABD ticari hizmet ihracatını yüzde 3 artırdı.

AB28 ülkeleri hariç tutulduğunda Türkiye önde gelen ticari hizmet ihracatçıları listesinde de geçen yılki konumunu korudu ve 16’ncı oldu. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@