Türkiye Deri Sanayi İhracatı İki Kat Artarak 1,9 Milyar Dolar Oldu

ANKARA(ANKA) - İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) hazırladığı “Deri ve Deri Ürünleri İmalatı Sektör Raporu”na göre, Türkiye’nin 2005-2013 dönemi deri sanayi ihracatı iki kat artışla 1,9 milyar dolara yükselirken, katma değer de

Haberler 08.04.2015, 15:00
Türkiye Deri Sanayi İhracatı İki Kat Artarak 1,9 Milyar Dolar Oldu

ANKARA(ANKA) - İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) hazırladığı “Deri ve Deri Ürünleri İmalatı Sektör Raporu”na göre, Türkiye’nin 2005-2013 dönemi deri sanayi ihracatı iki kat artışla 1,9 milyar dolara yükselirken, katma değer de aynı oranda artarak 1,63 milyar TL oldu. 

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Deri ve Deri Ürünleri İmalatı Sektör Raporunu açıkladı. Raporda sektörün küresel rekabet gücünün artırılması için; deriye et ve süt kadar önem verilerek hayvancılığın desteklenmesi, işgücü kamu yüklerinin ve enerji maliyetlerinin azaltılması ve OSB’lerde 6. Bölge teşviklerinin uygulanması gibi stratejiler yer aldı.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) deri sanayi meslek komiteleri ve sivil toplum kuruluşları katkılarıyla oluşturulan “Deri ve Deri Ürünleri İmalatı Sektör Raporu” açıklandı. Buna göre Türkiye’nin 2005-2013 döneminde deri ve deri ürünleri imalatı sanayi üretimi yüzde 16,7 arttı. Sektörün ihracatı yaklaşık iki kat artarak 1,9 milyar dolara, katma değeri de iki kat artışla 1,6 milyar TL’ye yükseldi. Sektörün Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payı 2013 yılında yüzde 1,25 oldu.

Türkiye deri sanayinin 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedeflediği belirtilen raporda, sektörün küresel rekabet gücünün artırılması için uygulanacak 19 strateji arasında; deriye et ve süt kadar önem verilerek hayvancılığın desteklenmesi, ham, yarı işlenmiş ve işlenmiş kürk postu ithalatında yüzde 20 ÖTV’nin kaldırılması, işgücü kamu yüklerinin ve enerji maliyetlerinin azaltılması, Rusya’ya ihracatta referans fiyatlarının düşürülmesi ve kayıtdışı denetimlerin artırılması gibi maddeler yer aldı.

-İLERİ ARAŞTIRMALARA VE YENİ POLİTİKALARA IŞIK TUTACAK-

İSO Deri ve Deri Ürünleri İmalatı Sektör Raporu, sektör temsilcilerinin de katıldığı toplantı ile açıklandı. Açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, raporun deri imalat sanayi sektörünün rekabet gücünü artmasına ve kurumsal işbirliklerinin pekiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırlandığını söyledi. Sultan Tepe, “Bu rapor, gelecekte yürütülecek daha ileri araştırmalara ve geliştirilecek yeni politikalara ışık tutacak” diye konuştu.

-TÜRKİYE’DE HAYVAN SAYISI GİDEREK AZALIYOR-

Raporun açıklanmasının ardından düzenlenen ve moderatörlüğünü İSO Danışmanı Can Fuat Gürlesel’in yaptığı panelde, deri sektörünün küresel rekabet gücünün artırılması için deriye et ve süt kadar önem verilerek hayvancılığın desteklenmesi, işgücü kamu yüklerinin ve enerji maliyetlerinin azaltılması gerektiğine dikkat çekildi.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak da mart ayında ihracatı artan üç sektörden birinin deri olduğunu söyleyerek, “Uzak Doğu’da özellikle Çin gibi ülkelerde düzenlenen fuarlar sayesinde yarı mamul ürün ihracatında büyük bir sıçrama yaptık. Derideki en büyük Pazar Rusya’ya ihracatta düşüş oldu ancak ikinci sıradaki İtalya’ya yüzde 10 artış kaydettik” dedi.

-TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İHRACAT PAZARI RUSYA-

Rapora göre, dünya deri ihracatı içindeki payı 2013 yılı itibariyle yüzde 0,79 olan Türkiye, ihracat sıralamasında ise 10. büyük ülke oldu. Alt sektörler bazında dünya ihracatı içinde en yüksek paya sahip grup, yüzde 7,7 ile kürk giyim eşyası oldu. Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı 508 milyon dolar ile Rusya oldu. Türkiye’nin diğer büyük ihracatçı pazarları 131 milyon dolar ile İtalya ve 114 milyon dolar ile Almanya oldu. Dünya deri ihracatının lider ülkesi Çin olurken, İtalya, Hong Kong, Fransa ve Almanya da diğer büyük ihracatçı ülkelerden oldu. Deri ithalatının lider ülkesi ise 30 milyar dolar ile açık ara ABD oldu.

-KÜRKTEN GİYİM EŞYASI VE SARACİYE ÜRETİMİ GERİLEDİ-

Rapora göre deri sanayinde kişi başı üretim ile ölçülen verimlilik 2005-2013 döneminde yüzde 7,9 geriledi. Ayakkabı imalatı yüzde 32,9 ve derinin tabaklanması üretimi yüzde 2,3 artarken, giyim eşyası üretimi yüzde 21,3 geriledi. Bu gerilemede özellikle kürkten giyim eşyası ve saraciye üretimi etkili oldu. Deri ve deri ürünleri imalatı sanayi temel ekonomik göstergelerinde, 2012 yılı itibariyle bazı rakamlar şu şekilde gerçekleşti; çalışan sayısı 71 bin 76 kişi, üretim değeri 8,5 milyar TL, üretimdeki payı yüzde 1,15, istihdam içindeki payı yüzde 2,2, katma değer içindeki payı 1,22 oldu. Rapora göre, deri ve deri ürünleri imalatı sanayinde üretim değeri ve katma değerde en yüksek payı yüzde 50’ye varan oranla ayakkabı alt sektörü aldı. Raporda marka tescillerinin 2000 yılında 716 adet iken 2013’te 1.919’a çıkması, sektörde daha özgün markalara yönelim olduğunun bir göstergesi niteliği taşıdı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@