Turkcell Üç Yıllık Hedef Açıkladı

İSTANBUL (ANKA)- Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G’nin de getireceği ivme ile Turk...

Haberler 17.11.2015, 13:05
Turkcell Üç Yıllık Hedef Açıkladı

İSTANBUL (ANKA)- Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G’nin de getireceği ivme ile Turkcell’in  pazar payını hızla artıracağını ve 2018 yılının sonunda toplam telekomünikasyon sektöründe pazar payı en yüksek şirket olmayı hedeflediğini söyledi. Turkcell’in  tarihinde ilk kez 3 yıllık öngörülerini açıkladığını vurgulayan Kaan Terzioğlu,yeni dönemde Turkcell’in büyüme stratejisini veri ağırlıklı bir büyümeye odaklandırdığını belirterek  “Hedefimiz, Türkiye’de mobil iletişim pazarının açık ara lideri olan Turkcell’i 2018 yılının sonunda toplam telekomünikasyon pazarında da liderliğe yükseltmek” dedi.Terzioğlu mevcut durumda Turkcell’in gelir pazar payı olarak yüzde 36'lar düzeyinde seyreden oranla ikinci sırada bulunduğunu, 2018 yılında ise yüzde 40’lara yakın bir oranla telekomünikasyon pazarının lideri olacağını kaydetti. Önümüzdeki 3 yılın Türkiye ekonomisi, telekomünikasyon sektörü ve Turkcell’in yükselişine sahne olacağına dikkat çeken Kaan Terzioğlu, “2014’te yüzde 5,6 olan Turkcell’in gelir büyümesi yıllık yüzde 10-14 bandında artan bir ivmede gerçekleşecek” dedi.

 Terzioğlu, yeni dönemde mevzuatta cephesinde de bazı değişiklikler beklediklerini hatırlatarak “Türkiye’nin dijital altyapısı için de bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var.Fiber altyapı konusunda büyük yatrımlar olacak, mevzuatın sadeleştirilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

-4.5G NİSAN 2016’DA BAŞLIYOR-

İstanbul’da medya kuruluşlarının ekonomi müdürlerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, önümüzdeki üç yıl boyunca Turkcell yüzde 10-14 arasında büyürken, faiz, amortisman ve vergi öncesi kar marjının (FAVÖK marjı) artarak ortalama yüzde 32-35 seviyelerinde olmasını öngördüklerini söyledi.  bekleniyor. Operasyonel yatırımların gelire oranının 2018’de yüzde 17-16 seviyelerinde hedeflendiğini  ifade eden Terzioğlu, 4.5G ile ilgili yapılacak yatırımların çok hızlı başlayacağını ve 2016 yılında tamamlanacağını ve  yapılacak yatırım miktarının, toplam yıllık gelirin yüzde 20’sinden fazla olacağını söyledi.

Turkcell’in büyüme unsurları arasında şu anda ses kullanımının yüzde 52, data kullanımının yüzde 30, servisler, çözümler ve diğer unsurların ise yüzde 18’lik paya sahip olduğunu hatırlatan Terzioğlu, “2018’de ses ve data kullanımı neredeyse yer değiştirmiş olacak. Yüzde 52 olan ses kullanımı yüzde 30’a düşerken, yüzde 30 olan data kullanımı ise yüzde 50’ye yükselecek. SMS, toptan satış, servis ve çözümlerin yüzde 18 olan payı ise 20 olacak. Servis ve çözümlerde 609 milyon TL olan gelirimiz ivmeli bir büyüme ile yıllık ortalama yüzde 30 civarında yükselecek” açıklamasını yaptı.

-MOBİL DATA KULLANIMI 6 KAT ARTACAK-

4.5G’nin de devreye girmesi ve 4.5G’yi destekleyen cihazların oranının 2018’de yüzde 55’e ulaşacak olması sebebiyle Turkcell abonelerinin mobil data kullanımı bugüne göre 6 kat daha fazla olacağını vurgulayan Terzioğlu “  Akıllı telefona sahip Turkcell abonelerinin yüzde 49 olan oranı da 2018 yılında yüzde 70’e kadar yükselecek. Müşteri bazındaki değişim de Turkcell’e gelir ve büyüme olarak yansıyacak. Yüzde 47 olan faturalı müşteri oranı ise yüzde 60’a yükselecek. “Dörtlü oyun” olarak adlandırılan mobil ve sabit ses, internet, ve TV müşteriye birlikte satışının yüzde 10 olan oranı ise aynı dönemde 3 kat artışla yüzde 30’a yükselecek”dedi.

-“BİLGİ OTOBANININ EN HIZLISI YİNE TURKCELL OLACAK”-

Turkcell’in 3 yıllık hedeflerini belirlerken 4.5G’nin getireceği hızı göz önüne aldıklarını ifade eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “İhalede toplam frekansın yüzde 47’sini biz aldık. Bu frekansların değeri önümüzdeki dönemde daha da iyi anlaşılacak. Taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile üç spektrumu birleştirerek 375 Mbps hıza ulaşacağız. Uygun cihazların pazara çıkmasıyla Türkiye, cep telefonunda 1000 Mbps’yi ilk kez Turkcell ile görecek. İhalede aldığımız frekanslar bizi 5G’nin de lideri yapacak. Turkcell aboneleri müzik dinlerken, “BİP”lerken, televizyon izlerken, sosyal medyada sörf yaparken müthiş hızı fark edecek. Turkcell, şu anda olduğu gibi yeni dönemde de bilgi otobanının en hızlısı olmaya devam edecek” diye konuştu.

-3 ŞİRKETTEN YATIRIM YAPILABİLİR NOTU-

Turkcell’in yeni vizyonu ve bu kapsamda atılan stratejik adımların piyasalarda da karşılığını bulduğuna dikkat çeken Terzioğlu şöyle konuştu, “Rekor denebilecek kadar kısa bir sürede dünyanın önde gelen 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşundan da “yatırım yapılabilir” notu alan Türkiye’den tek şirket olduk. Tüm bu gelişmelerle uluslararası alanda hem Türkiye’ye hem de Turkcell’e olan güveni bir kez daha kanıtlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde, entegre bir oyuncu olarak Türkiye telekomünikasyon pazarındaki konumumuzu güçlendirmek, üstün şebeke altyapımızla geleceğe yatırım yapmak ve uluslararası alandaki fırsatlarla büyüme stratejimizi desteklemek önemli önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek. Uluslararası satın almalarda; kültürel ve coğrafi yakınlık, mobil ve sabit alt yapının dengeli dağılımı ve FAVÖK’e katkı sağlaması gibi üç ana kriterimiz var.”

-“BİP KULLANICI SAYISI ARTIYOR”-

Turkcell’in yeni nesil anlık mesajlaşma uygulaması “BİP’ konusuna da değinen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güçlü büyümemizde en çok güvendiğimiz ürünlerimizden olan BİP, Avrupa ve dünyadaki emsallerinden birçok ek özelliğiyle ile ayrışıyor. Görüntülü konuşma imkânı sunan BİP aynı zamanda bize özel çıkarmaları ile de mesajlaşmayı daha eğlenceli hale getiriyor. Şu anda toplam 160’ın üzerinde ülkede indirilen BİP’in Botsvana’dan bile indirildiğini tespit ettik. Türkiye’de şu ana kadar 2.6 milyon kullanıcı tarafından indirilen BİP’in kullanıcılarının yüzde 41’i diğer operatörlerin abonesi. Üstün teknolojimiz üzerinde sunacağımız fark yaratan ürün servisler Turkcell’e numara taşınmasını hızlandıracak.”

-30 BİN METREKARELİK VERİ MERKEZİ-

Kaan Terzioğlu’nun verdiği bilgiye göre Turkcell tarafından Gebze’de yapımı süren veri merkezinin 2015 yılında 7 bin 500 metrekarelik bölümü tamamlanarak hizmete girecek. 2018 sonunda ise Turkcell Veri Merkezleri 30 bin metrekare kapalı alana ulaşacak. Bu sunulan kapasite sayesinde artık yurtdışında veri saklama ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Bu veri merkezinde kamu kuruluşları için ayrılmış bölümde yüksek korumalı bulut servislerinin de sağlanabileceğini belirten Terzioğlu,böylece ülke güvenliğini ilgilendiren önemli bilgiler Türkiye’de saklanma olanağına da kavuşacağını, yeni veri merkezi ve sunulacak gelişmiş bulut hizmetleri sayesinde özel kuruluşlara da önemli avantajlar kaydetti.

-“UYGUN ŞARTLARDA SATIN ALMALARA AÇIĞIZ”-

Turkcell’in bölgesel güç olma hedefi doğrultusunda şirket satın alma konusunda da fırsatları yakından takip ettiklerinin altını çizen Kaan Terzioğlu, “Fintur’da Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Kazakistan’da azınlık payımız var ve hissedar olmaya devam edeceğiz. Eğer fırsat oluşursa daha önce de belirttiğimiz gibi değerlendirebileceğimiz bir proje olabilir. Her zaman Turkcell’i güçlendirecek; stratejik opsiyonları değerlendireceğiz. Bizi yatırıma aç ve büyüme odaklı olarak görmeye devam edeceksiniz” dedi.

(ANKA)

(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@