Turkcell Grubu'nun Favök'ü Yüzde 10.5 Artarak 1 Milyar 161 Milyon Tl'ye Yükseldi

ANKARA(ANKA) - Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye gelir ve FAVÖK açısından tüm zamanların ...

Haberler 28.10.2015, 12:35
Turkcell Grubu'nun Favök'ü Yüzde 10.5 Artarak 1 Milyar 161 Milyon Tl'ye Yükseldi

ANKARA(ANKA) - Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye gelir ve FAVÖK açısından tüm zamanların en yüksek çeyrek performanslarına imza attı. Konsolide bazda gelir yüzde 6.4 büyüme ile 3 milyar 364 milyon TL’ye ulaşırken, grup FAVÖK’ü yüzde 10.5 artarak 1 milyar 161 milyon TL’ye yükseldi.  

Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye gelir ve FAVÖK açısından tüm zamanların en yüksek çeyrek performanslarına imza attı. Konsolide bazda gelir yüzde 6.4 büyüme ile 3 milyar 364 milyon TL’ye ulaşırken, grup FAVÖK’ü yüzde 10.5 artarak 1 milyar 161 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı ise güçlü mobil ve sabit genişbant gelirlerine ek olarak mobil servislerin de katkısıyla yüzde 34.5’e çıktı. Tek seferlik etkiler hariç Grup net karı yüzde 17.8 yükselerek 707 milyon TL’ye ulaşırken, UFRS’ye göre 630 milyon TL olarak gerçekleşti.

Grup gelirlerinin yüzde 91’ini oluşturan Turkcell Türkiye’nin gelirleri yüzde 9.9 artışla 3 milyar 74 milyon TL’yi aştı, Turkcell Uluslararası da 235 milyon TL gelir ve yüzde 29.6 FAVÖK marjı kaydederek katkı sağlamaya devam etti.

-“GÜÇLÜ PERFORMANS ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM İÇİN BİZİ CESARETLENDİRİYOR ”-

Turkcell Grubu’nun finansal sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şunları kaydetti:

“ Yılın 3. çeyreği cesur adımlar attığımız, bu adımları güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarla taçlandırdığımız, uluslararası piyasalarda Türkiye ve Turkcell’e olan güveni bir kez daha kanıtladığımız çok başarılı bir dönem oldu. Yönetim Kurulumuz, üst yönetim ve çalışanlarımız arasındaki uyumlu ekip çalışması sayesinde zorlu makroekonomik şartlar altında kaydettiğimiz bu başarılı sonuçlar bizleri önümüzdeki dönem için daha da cesaretlendiriyor. Yılın ilk 9 ayında kaydettiğimiz yüzde 5.5 büyüme ve yüzde 32.7 FAVÖK marjımızı dikkate alarak, 2015 FAVÖK hedefimizi yükseltiyoruz. Bu doğrultuda, 2015 için daha önce yüzde 31-yüzde 32 olarak öngördüğümüz FAVÖK marjı hedefimizi yüzde 32-yüzde 32.5 seviyesine artırıyor, yüzde 6-yüzde 9 olan gelir büyümesi hedefimizi Turkcell Türkiye için yüzde 10, Turkcell Grup seviyesinde yüzde 6 olarak güncelliyoruz.”

-“ULUSLARARASI PİYASALARDA TÜRKİYE’YE VE TURKCELL’E GÜVENİ BİR KEZ DAHA KANITLADIK”-

Turkcell’in yeni vizyonu ve bu kapsamda atılan stratejik adımların piyasalarda da karşılığını bulduğuna dikkat çeken Terzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rekor denebilecek kadar kısa bir sürede dünyanın önde gelen 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşundan da “yatırım yapılabilir” notu alan tek Türk şirketi olduk. Şirketimizin altyapı yatırımları, mevcut borçların yeniden yapılandırılması ve oluşabilecek yatırım fırsatlarının finansmanında kullanılmak üzere 2,9 milyar ABD Doları tutarında fonu 2 ay gibi kısa bir zamanda kullanıma hazır hale getirdik. Bu çerçevede, beş uluslararası bankayla çok iyi şartlarda, üstelik teminatsız, 500 milyon ABD Doları ve 445 milyon Avro tutarında uzun vadeli bir kredi anlaşması imzaladık. Ayrıca 500 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihraç ettik. 2015 yılı içerisinde reel sektörde bir Türk şirketi tarafından uluslararası piyasalarda gerçekleştirilmiş ilk ve tek Eurobond ihracında yatırımcılardan yaklaşık 4 kat talep aldık ve maliyetimiz %5,95 olarak gerçekleşti. Bono ihracının hemen ardından China Development Bank ile 500 milyon Avro’ya kadar 2 yıl kullanım periyodu olan ve 750 milyon Avro’ya kadar 3 yıl kullanım periyodu olan kredi paketini de imzaladık.”

-FATURALIDA BÜYÜME SÜRDÜ, MÜŞTERİ SAYISI 34 MİLYONU AŞTI”

Turkcell Türkiye inovatif servisleri, mobil internetteki hız ve kalitesinin yanı sıra, en iyi müşteri deneyimi hedefiyle de mobil tarafta faturalı abone bazını genişletmeye devam etti. Çeyrek bazında 278 bin artış gösteren faturalı mobil abone sayısı 16,1 milyon oldu ve toplam mobil abone bazının yüzde 47.1’ine ulaştı. Turkcell Türkiye’nin 2015 3. çeyreğindeki toplam mobil abone sayısı ise 34,2 milyon oldu. Abone başına elde edilen aylık gelir (ARPU) yıllık bazda yüzde 9.7 artarak bu çeyrekte mobil sektörün en yüksek seviyesi olan 26,1 TL’ye ulaştı.

Turkcell Türkiye, 2015’in 3. çeyreğinde eve kadar fiberde de başarısını artırarak sürdürdü. Fiber ve ADSL aboneliklerinde toplam müşteri sayısı 1,4 milyonu aşan Turkcell Türkiye, FTTH abone sayısını 851 binin üzerine çıkardı.(ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@