Türk Traktör işçiyi çıkarıyor fason firmaya iş yaptırıyor

Türk Traktör işçiyi çıkarıyor fason firmaya iş yaptırıyor

Haberler 26.09.2015, 01:20
Türk Traktör işçiyi çıkarıyor fason firmaya iş yaptırıyor

Aydınlık / Sakarya

Sakarya Erenler de kurulu Türk Traktör Fabrikası’nda işçi kıyımının 90 kişiden 450’ye çıkacağı öne sürüldü. Fabrikanın kendi işçileri yerine CEVA Lojistik firmasına fason iş yaptırdığı; 72 işçi üç vardiya Traktör jantlarına lastik taktığı ortaya çıktı. Türk Traktör işçileriyle temas halinde olan Vatan Partisi Sakarya Milletvekili Adayı Bahtiyar Bodur, yaşanan bu gelişmeler üzerine emekçilerin bağlı olduğu Türk Metal Sendikası yöneticilerine ulaşamadığını açıkladı. Bodur, Aydınlık’a yaptığı açıklamada sendika yönetimine sert sözlerle tepki gösterdi.

‘TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ SENDİKANIN NAMUSUDUR’
Türk Metal ve Türk İş’in bölge temsilcilerine seslenen Bodur, “Soma şehitliğini ziyaret etseniz de vicdanınız sizi rahat bırakmaz. Türk Traktör Erenler fabrikasından, 90 işçi çıkartılıyor. Bu sayının 450 kişiyi bulacağı söyleniyor. Sendika Başkanı telefonlarına çıkmıyor. Bayram Arifesinde işinden atılan işçiler kimin umurunda? Daha sonra atılacağı söylenenler kimin umurunda?” diye sordu.
“Türk Traktör fabrikasında Türk Metal’in toplu iş sözleşmesi var. Toplu iş sözleşmesi olan işyerlerinde bireysel ve süresi belirli sözleşme yapılamaz” hatırlatmasını yapan Bodur, “Toplu iş sözleşmesi, bir sendikanın namusudur. Ve hiçbir sendika yetkili olduğu yerde bireysel ve süresi belirli sözleşme yaptırmaz. Sendika bu işçilerden her ay aidat kesti. 
Bu aidatlar bireysel sözleşme için değil, toplu iş sözleşmesinden yararlanmak içindir. Bizler Vatan Partisi olarak kriz döneminin yaklaştığını bir yıl önceden tespit ettik ve bunu ilan ettik ve ediyoruz. Ekonomik krizi gizlemeye çalışarak kime yaranmaya çalışıyorsunuz?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@