Türk Konseyi Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı Yapıldı

ANKARA(ANKA)-Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) Ekonomiden Soru...

Haberler 29.09.2015, 11:50
Türk Konseyi Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı Yapıldı

ANKARA(ANKA)-Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı  Astana’da gerçekleştirildi.

Türkiye ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan’ın üye oldukları Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Ekonomi Bakanı  Yerbolat Dossaev’in ev sahipliğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sahib Mammadov,  Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Daniyar İmanaliyev’in katılımıyla  Astana’da gerçekleştirildi.

 Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türk Konseyi Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı öncesinde üye ülkelerin kamu ve özel sektör temsilcileri ve toplantılara koordinatörlük yapan Türk Konseyi Sekretaryası temsilcilerinin katılımıyla üç farklı çalışma grubu toplantısı gerçekleştirildi. “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi”, “Ekonominin Çeşitlendirilmesine Yönelik Önlemler” ve “Ekonomik İlişkilerin Temeli Olarak Girişimcilik” çalışma grupları ile ad hoc olarak toplanan ”Türk Yatırım Fonu Kurulmasına İlişkin Çalışma Grubu” çerçevesinde, dört ülke arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve daha da derinleştirilmesine dair görüş alışverişinde bulunulularak, ileriye dönük ortak faaliyetlere ilişkin bir yol haritası çıkarıldı. 

Toplantıda, Türk Konseyi üyesi ülkeler arasında yatırımlara ilişkin işbirliği ile yatırım istatistikleri alanında bilgi paylaşımına dair mutabakat zabıtları bakanlarca imzalanırken, üye ülkelerin küçük ve orta ölçekli işletmelerinin geliştirilmesi alanında işbirliğine dair bir mutabakat zaptı da imzalandı.
Ziyaret çerçevesinde Bakan Zeybekci, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Ekonomi Bakanı Yerbolat Dossaev, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sahib Mammadov ve Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Daniyar İmanaliyev ile temaslarda bulundu.(ANKA)
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@