Türk-İş'ten Asgari Ücret Çıkışı: İşveren Bin 300 Tl İle Geçinsin Sonra Tekrar Tartışalım

ANKARA(ANKA) - Türkiye asgari ücretin bin 300 TL olup olmayacağını tar...

Haberler 21.11.2015, 08:15
Türk-İş'ten Asgari Ücret Çıkışı: İşveren Bin 300 Tl İle Geçinsin Sonra Tekrar Tartışalım

ANKARA(ANKA) - Türkiye asgari ücretin bin 300 TL olup olmayacağını tartışırken işveren bu oranın yüksekliğinden yakınıyor. İşçi kesimi ise bin 300 TL’nin tartışılmasını dahi yersiz buluyor. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bin 300 TL’nin neyini tartışıyoruz ki… Bir şey konuşmak için bin 300 TL ile geçinmek lazım. Biz bir geçinelim ki anlayalım neyin nasıl olduğunu” açıklamasında bulundu.

ANKA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay,asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkarılması kararını TÜRK-İŞ olarak uygun bulduklarını söylerken, bu ücretin tehlikeli çalışma ortamında çalışanlarda daha da yukarı çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Herhangi bir sektörde 10 yıldır bin 300 TL ile çalışan ile yeni işe giren bir çalışanın aynı ücreti almasıyla bir adaletsizliğin ortaya çıkacağına dikkat çeken Atalay,  10 -15 yıl çalışanlara bir kademe verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Davutoğlu tarafından verilen yemekte işveren temsilcileri ile bir araya gelen Ergün Atalay, orada yapılan toplantıda da işverenlerin asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkarılmasına ilişkin görüşlerini paylaştıklarını dile getirdi. Atalay, ücretin bin 300 TL’ye çıkarılıp çıkarılmamasının konuşulmasının bile uygun olmadığını belirtirken, “Esasında Bin 300 TL’yi konuşuyoruz. Bunun konuşulacak hiçbir tarafı yok. Ben Türkiye’deki tüm patronların olduğu toplantıda bunu ifade ettim. Biz bin 300 TL’nin neyini konuşuyoruz. Bir şey konuşmak için bin 300 TL ile geçinmek lazım. Biz bir geçinelim ki anlayalım neyin nasıl olduğunu. Bunun için bin 300 TL’yi konuşmak uygun değil” şeklinde konuştu.

-“ÖRGÜTLÜ İŞVERENLERİMİZE İHTİYACIMIZ VAR”-

Türkiye’deki işverenlerin çoğunun bu ücret artışına karşı çıkmayacağını düşündüklerini söyleyen Atalay, bu ücreti ödemede zorluk çekenlerin elbette olacağını ancak bu konuyla da hükümetin ilgilenmesi gerektiğini ifade etti. Atalay, “Ödemelerle ilgili de hükümet bir çözüm bulsun. O çözümü de benim bulacak halim yok. Biz Türk –İş olarak 40 yıldır asgari ücretin tarafıyız. Bizim için işyerleri önemli, baca tütsün, biz çalışalım, kaliteli ve iyi üretelim. Patronumuz kazansın ama bize de yaşayabilir bir ücret versin” dedi.

Atalay açıklamalarında, Türkiye’de iyi işverenlere de ihtiyaçları olduklarına dikkat çekerek, “Sigortasını, vergisini muhafaza eden örgütlü işverenlerimize ihtiyacımız var. İş kazalarının çoğu örgütsüz olan işletmelerde meydana geliyor” dedi.

-“MÜLTECİLER BİZİM MİSAFİRLERİMİZ, YARIN NE OLACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL”-

“Mülteci sorunu başta sınır kentlerimiz olmak üzere birçok sanayi kentimizde çok ciddi bir ucuz işgücü oluşmasına da neden oldu. Bu durum üyelerinizi nasıl etkiliyor? Bu konuda herhangi bir çalışma yaptınız mı? Kamu ile ucuz işgücünün emek piyasasına verdiği zarara ilişkin ortak bir duruşunuz var mı?” şeklindeki bir soru üzerine de Ergün Atalay, şu yanıtı verdi:

“Mülteciler bizim misafirlerimiz. Ben insan olarak da Türk-İş Başkanı olarak da bundan rahatsızlık duymuyorum. Çünkü kimin ensar olacağı belli değil. Yarın bizim başımıza ne geleceği belli değil. Biz iyi ev sahipliği yapıyoruz. Şu anda Urfa’nın Antep’in dışında Türkiye’nin her yerinde mülteciler var. Zaman zaman bunların içinde yanlış yapanlar da olmuyor mu oluyor tabi. O bölgelerde bazı niyeti iyi olmayan işverenlerimiz iyi insanları istismar ediyor. Biz günde orada 40-50 dolara çalışırken, onlar Suriyelileri 5-10 dolara çalıştırıyorlar. Bu hem emek hırsızlığı oluyor hem de bize sıkıntı veriyor.”

-“L20’DE SENDİKALARLA ORTAKLAŞA BİLDİRİ DE HAZIRLADIK”-

G20 Zirvesi kapsamında L20 (Emek20) Türkiye Dönem Başkanlığını da üstlenen Ergün Atalay, L20’de çalışma koşullarının değiştirilmesine ilişkin konularda da görüşmelere yapıldığının altını çizdi. Türkiye’den daha kötü şartlarda çalışan ülkelerinde olduğunu söyleyen Atalay, L20 dönem başkanlığında dünyadaki sendikalarla ortaklaşa bir bildiri hazırladıklarını da ifade etti.

-“ASIL İŞİ YAPANLARIN YAKLAŞIK 125 BİNİ KADROYA GEÇİRİLECEK”-

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, kamuda sayıları 700 bini bulan taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin bir soru üzerine de şunları kaydetti:

“Taşeronla ilgili düzenlemenin 10 senedir lokomotifliğini yapıyoruz. Şu anda asıl iş yapanlar kadroya geçecek. Biz bunun rakamını 115-125 bin arasında görüyoruz. Bununla ilgili profesyonel bir komisyon kuracağız. İçerisinde diğer sendikalar, üniversiteler, bakanlıklarda olsun. Yani şu anda inşaat işçisi diye adamı alıyorlar, ameliyathane de onlar dikiş yapıyor onlarda asıl işe giriyor. Böyle problemlerimiz de var. Kapsamlı bir iş yapalım. Daha da önemlisi servisin dışında herkes asıl iş olsun.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@