Turizmciler: Krizin Çözülmesi İçin Dua Ediyoruz

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Türkiye ile Rusya arasında süren krizin bir an önce çözülmesi için iki ülke yetkililerine çağrıda bulunurken krizin sürmesi durumunda Rusya\'nın ekonomik yaptırımlarından turizm sektörünün ciddi zarar göreceğini belirtti.

Haberler 02.12.2015, 21:55
Turizmciler: Krizin Çözülmesi İçin Dua Ediyoruz

ANKARA (ANKA) - Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Türkiye ile Rusya arasında süren krizin bir an önce çözülmesi için iki ülke yetkililerine çağrıda bulunurken krizin sürmesi durumunda Rusya'nın ekonomik yaptırımlarından turizm sektörünün ciddi zarar göreceğini belirtti.

Sputnik'e konuşan Gürcün, "Biz şu anda sektör olarak teyakkuzdayız, bu krizin bir an önce devletler arasında çözülmesi konusunda tabiri caizse dua ediyoruz, bir an önce çözülmesini istiyoruz. Çünkü bu şekilde 2016'ya girdiğimiz takdirde Türk turizmi ciddi bir zarar görecek" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus uçağının Suriye sınırında Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye'ye yönelik yaptırımlar çerçevesinde imzaladığı kararnameye göre Rus seyahat acentaları 1 Ocak 2016'dan sonra Türkiye'ye yönelik tur satışlarını durduracak. İki ülke arasında charter olarak adlandırılan özel uçuşlar da yasaklanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2014 yılında Türkiye'ye 4 milyon 479 bin Rus turist geldi. Rus turistlerin yaklaşık 3 milyon 500 bini ise doğrudan Antalya'dan Türkiye'ye giriş yaptı. Bu verilere göre Ruslar Almanya'dan gelen 5 milyon 250 bin turistin ardından Türkiye'ye gelen turist sayısında ikinci sırayı oluşturuyor.

Rusya'nın açıkladığı yaptırımlar konusunda Sputnik'e değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Genel Sekreteri Gürcün, Rusya'daki tur operatörlerine Türkiye paketi satışının ve charter uçuşlarının yasaklanmasının Türkiye'ye çok ciddi etkileri olacağını ifade ederek "Biz şu anda sektör olarak teyakkuzdayız, bunun bir an önce devletler arasında çözülmesi konusunda tabiri yerindeyse dua ediyoruz, bir an önce çözülmesini istiyoruz. Çünkü bu şekilde 2016'ya girdiğimiz takdirde Türk turizmi ciddi bir zarar görecek" dedi.

-“1 OCAK'A KADAR KONUNUN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANMAK İSTİYORUZ”-

Özellikle Antalya'da Kemer gibi belli bölgelerin tamamen Rus turiste göre tasarlandığını ve bu bölgelerin yaptırımlardan en çok etkilenecek bölgeler olduğunu belirten Gürcün, genel anlamda Türk turizminin de olumsuz etkileneceğini belirtti.

Yaptırımların uygulanma tarihi olarak açıklanan 1 Ocak tarihinden önce bu krize bir çözüm bulunmasını beklediklerini kaydeden Gürcün, "Bu yaptırımların bir kısmı hep 1 Ocak'a refere ediliyor, dolayısıyla biz 1 Ocak'a kadar bu konunun iki ülke arasında çözüleceğine inanmak istiyoruz, inanıyoruz. Aksi halde 2016 Türk turizmi için çok zor bir yıl olur" dedi.

-“KRİZ ÇÖZÜLEMEZSE BAŞKA PAZARLARA YÖNELECEĞİZ”-

Krizin çözülememesi durumunda Türkiye'nin diğer pazarlara yöneleceğini ve iç turizmi daha da canlandırmaya çalışacağını anlatan Gürcün, şöyle konuştu:

"Bütün temennimiz krizin devam etmemesi, ama etmesi halinde sonuçta Türkiye'de ciddi bir yatak kapasitesi var, ciddi bir altyapı var, bunun boş kalması söz konusu olamaz. Burada ne olacak, Türkiye Avrupa'daki diğer pazarlara yönelecek. Belki diğer pazarlarda birtakım aksiyonlar, fiyat indirimleri yapacak. Belki o pazarlarda Turizm Bakanlığı'nın çok daha agresif bir tanıtım ve pazarlama çalışması yapması gerekecek, bu boşluk bu şekilde doldurulmaya çalışılacak. Ama ikinci büyük pazar olması ve sayı çok yüksek olması nedeniyle bunun yerine herhangi bir pazar ikame etmek çok kolay değil. Ancak bir miktar belki arttırılabilir. Bir diğer önlem olarak da iç turizmde bir miktar daha tüketiciye yönelik indirimler yapmak suretiyle iç turizm hareketliliğini arttırarak o boşluğu doldurmaya çalışabiliriz tekrar. Ama bu, bizim için en son düşünülecek şey. Esas itibariyle bir an önce bu konunun iki ülke arasında çözülmesini arzu ediyoruz."

Gürcün, Türkiye'nin Rus halkının da en sevdiği turizm destinasyonu olduğunu ancak Rusya'nın tedbirlerinin kitlesel turizmi tamamen durduracağını belirtti. Gürcün, "Rusya'da devlet bir karar aldığı zaman buna vatandaşın karşı çıkması gibi bir durum söz konusu değil. Bir kere charter uçuşlarına izin vermemesi o kitlesel turizmin olmasını imkansız hale getirir zaten. Tek başına o tedbir bile olayı durdurur" diye konuştu

Gürcün, krizin çözülmesi için iki ülke yönetimine seslenerek "Çağrımız bir an önce iki ülkenin oturup masada diplomatik yollarla bu sorunu bir an önce çözmeleri. Krizin bir an önce çözülmesini istiyoruz, bütün temennimiz o" dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@