Turizmciler, kamuda izinlerin açılmasını istedi

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde faaliyet gösteren turizmciler, darbe girişimi sonrası kamu çalışanlarının izinlerinin ikinci bir emre kadar durdurulmasının, zaten iyi gitmeyen işlerini olumsuz etkilediğini belirterek, bu durumun yeniden...

Haberler 27.07.2016, 11:22
Turizmciler, kamuda izinlerin açılmasını istedi
MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde faaliyet gösteren turizmciler, darbe girişimi sonrası kamu çalışanlarının izinlerinin ikinci bir emre kadar durdurulmasının, zaten iyi gitmeyen işlerini olumsuz etkilediğini belirterek, bu durumun yeniden değerlendirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla onaylanan ve Resmi Gazetede yayınlanan OHAL kararındaki 'memurların yıllık izinlerinin durdurulması' maddesi turizmcileri zor durumda bıraktı. İşlerinin olumsuz etkilendiğini söyleyen turizmciler, kararın yeniden değerlendirilmesini istedi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ şunları söyledi:

"Marmaris, Ramazan Bayramı'nda 25 yılın en dolu dönemini yaşamış ve yaklaşık 1 milyon vatandaşımız tatile gelmişti. Bayram sonrası normal yaşama döndük ve konaklama sektöründe doluluk yüzde 50 civarında seyretti. Darbe girişimi sonrası turizmciler olarak bir darbe daha yedik ve iptaller yaşandı. İç pazarımızda yaşanan iptaller sonrası uçak iptalleri de oldu. Hala İran ve Rusya'dan uçak gelmiyor. 'Kararlar alındı, turist gelecek' deniliyor ama ortada somut bir şey yok. Darbe kalkışması sonrası memurların izinlerinin iptaliyle sıkıntılar baş göstermeye başladı. Temmuz ve ağustos, Marmaris'in en fazla yerli turist ağırladığı aydır. Memurların izinlerinin iptali turizm sektörü için çok ağır karardı. Şu an her otelde iptaller gerçekleşti ve halen devam ediyor. Konaklama sektöründe doluluk oranı çok azdı, yaşanılanlarla yüzde 30- 50 arasında seyretmeye başladı. Konaklama sektöründen meslektaşlarımla yaptığım görüşmelerde 1 Ağustos'tan itibaren çok sayıda nitelikli dediğimiz oteller kapatma kararı aldı. Şu anda 5- 6 civarında otel kapatma kararını kesinleştirdi ve aybaşına kadar rakamlar yükselecektir. Yetkililer bir an önce turizmciler için önlem almalıdır. Bacasız sanayi batma noktasına geldi." 

'KARA GÜN'

Marmaris Belediye Başkanı CHP'li Ali Acar ise, "Bu trajik olayı ülkemiz ve bölgemiz için kara bir gün olarak nitelendirmek istiyorum" diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı ortamlar derinden üzmektedir. Ülkemizde ve turizmde yaşanan sıkıntıların üzerine böyle bir olayın da yaşanması tüm sektör temsilcilerini ekonomik olarak çok mağdur etmiştir. Takdir ediyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti yönetimi gerekli tedbirleri almış ve bir daha yaşanmaması için önlemler alacaklardır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Bakanlar Kurulu kararı ile olağanüstü hal ilan edildi. Bu OHAL durumu ve yapılan çalışmaların anlamlı ve gerekli olduğunu düşünmekteyim. Devletimizin gerekli tedbirleri alacağından şüphemiz yok. Tabii bir yandan da Türkiye ve dünyanın gözde turizm merkezi memleketimi düşünüyorum. Özellikle memurların yıllık izinlerinin kaldırılmasını saygı ile karşılıyorum. Fakat kısa süre içinde devlet yöneticileri tespitlerini yaparak turizmde daha fazla olumsuz tablonun yaşanmaması için bir an önce kamu kurum kuruluşları çalışanlarının yıllık izinlerinin açılmasını istiyorum."

'BUYÜK ENDİŞE İÇİNDEYİZ'

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise şunları söyledi:
"Bu yıl yaşadığımız sıkıntılar ve bombalama olayları nedeniyle ülke imajımız çok kötü duruma geldi. Yabancı turist açığını kapatmak için başlattığımız yerli turiste yönelik çalışmaların Ramazan Bayramı'nda meyvesini verdiğini hep birlikte gördük. Ne yazık ki yaşanan bu hain saldırı sonrası tatil yapan vatandaşımız otellerimizi terk etti. Yerli turistin en yoğun olduğu bu ay ve gelecek aylarda rezervasyonlar iptal edildi. Turizmciler olarak büyük endişe içindeyiz. Bir an önce tedbirler alınarak kamu kurum kuruluşlarında çalışanların yıllık izinleri tekrar açılmalıdır." 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@