Tuncay: Üreticiler, Ekonomide Güven Artırıcı Önlemler Bekliyor

ANADOLU Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Türkiye’de üretimin girdiği dar boğazı ihracat rakamlarının resmettiğini belirterek, “Üreticiler, ekonomide güven artırıcı önlemler bekliyor. Cari açığı kapatmak olasılığını yitiriyor. Üretime dayalı politikalar bir an önce hayata geçirilmeli ve güven artırıcı önlemler alınmalıdır” dedi.

Haberler 12.11.2015, 13:40
Tuncay: Üreticiler, Ekonomide Güven Artırıcı Önlemler Bekliyor
 (DHA)- ANADOLU Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Türkiye’de üretimin girdiği dar boğazı ihracat rakamlarının resmettiğini belirterek, “Üreticiler, ekonomide güven artırıcı önlemler bekliyor. Cari açığı kapatmak olasılığını yitiriyor. Üretime dayalı politikalar bir an önce hayata geçirilmeli ve güven artırıcı önlemler alınmalıdır” dedi.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eylül 2015 ihracat rakamlarını açıklaması üzerine değerlendirmelerde bulunan Tuncay, ihracatın Eylül ayında, 2014 yılının aynı ayına göre yüzde 14,2 azalarak 11 milyar 659 milyon dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:


“Türkiye şu an dört sektör dışında tümünde ithalatçı konumdadır. Üretim ihtiyacının ithalatla karşılanmaya çalışıldığı bir ülkede ekonomik kalkınma gerçekleşmeyeceği gibi ihracat rakamlarında da yükselme beklenemez. Resmi verilerde gösteriyor ki, ülke olarak ithalatçı konumundayız. Bunun sonucu ise cari açıkta büyüme, hızlı fakirleşme ve vatandaşların gelir yoksunu haline gelmesidir. Üretimin önündeki engeller kaldırılmadığı sürece ekonomik sorunların çığ gibi büyümesi kaçınılmazdır. Tam da bu nedenle ülkenin asıl en büyük sorunu üretimsizliktir.”


Üreticilere devlet kanalıyla verilen desteklerin kısa dönemli, geçici çözümler olduğuna dikkati çeken Tuncay, bunun yerine üretimi artıran sürdürülebilir politikaların geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Ülke giderlerinin karşılanması ve ekonomide güvenilir bir istikrarın sağlanmasının temel koşulunun “Üretim ve buna bağlı ihracatın artırılması” olarak öngören Tuncay “Üretim ilişkilerinin bozulması beraberinde eğitimsizliği ve işsizliği doğuruyor. Üreticiler, ekonomide güven artırıcı önlemler bekliyor. Cari açığı kapatmak olasılığını yitiriyor. Üretime dayalı politikalar bir an önce hayata geçirilmeli ve güven artırıcı önlemler alınmalıdır” dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@