Tüketim Harcaması Kalıpları Bölgelerde Değişiyor

ANKARA(ANKA) - Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı y&uum...

Haberler 17.11.2015, 12:15
Tüketim Harcaması Kalıpları Bölgelerde Değişiyor

ANKARA(ANKA) - Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 24.8 oranıyla konut ve kira harcamaları alırken, harcamaların yüzde 19,7’si gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Haneler harcamalarının yüzde 2,1’ini sağlık harcamalarına, yüzde 2,4’ünü ise eğitim hizmetlerine ayırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Hanehalkı Bütçe Araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 24.8 oranıyla konut ve kira harcamaları alırken, harcamaların yüzde 19,7’si gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Haneler harcamalarının yüzde 2,1’ini sağlık harcamalarına, yüzde 2,4’ünü ise eğitim hizmetlerine ayırdı.

Harcama dağılımındaki bu yapı, bölgeler itibariyle önemli farklılıklar gösterdi.

-KONUT HARCAMASI PAYINDA İSTANBUL, GIDADA İSE GÜNEYDOĞU ANADOLU İLK SIRADA-

12 Bölge bazında hanehalkı tüketim harcaması gruplarının dağılımına göre; konut ve kira harcamasına en fazla payı yüzde 28,9 ile İstanbul’da yaşayan hanehalkları ayırırken gıda ve alkolsüz içecekler harcamasına en fazla pay Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki hanehalkları tarafından ayrıldı. Ulaştırmada yüzde 19,6 oranıyla Batı Anadolu Bölgesi başı çekerken, haberleşme harcamasında Doğu Karadeniz yüzde 4,4 ile en fazla harcamanın yapıldığı bölge oldu. Sağlık, eğitim, eğlence-kültür ve lokanta-otel harcamaları payı açısından da ilk sırada yer alan İstanbul, gıda harcamasında yüzde 16,1 oranıyla son sırada yer aldı.

Konut ve kira harcamasına en az payın ayrıldığı bölge Ortadoğu Anadolu olurken, ulaştırmada Doğu Karadeniz, haberleşmede Orta Anadolu, eğitim ve eğlence-kültürde ise Güneydoğu Anadolu en az harcamanın yapıldığı bölgeler oldu. Alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamasına ayrılan en fazla pay Batı Marmara’da iken, mobilya ve ev aletlerine Batı Karadeniz, diğer bölgelerden daha fazla pay ayırdı. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@