TÜİK Şubat 2021 Enflasyon Rakamlarını Açıkladı! İşte Memur Ve Emekli Maaş Zamları İle Kira Artış Oranlarını Etkileyen Rakamlar!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat 2021 enflasyon rakamları açıklandı. Merakla beklenen enflasyon rakamları memur maaş zamlarını da yakından ilgilendiriyor. Peki Şubat 2021 enflasyonu yüzde kaç oldu?

TÜİK Şubat 2021 Enflasyon Rakamlarını Açıkladı! İşte Memur Ve Emekli Maaş Zamları İle Kira Artış Oranlarını Etkileyen Rakamlar!

Türkiye'de ekonomik durumun göstergelerinden birisi olarak değerlendirilen enflasyon rakamlarının Şubat 2021 verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı.ŞUBAT 2021 ENFLASYON RAKAMLARI BELLİ OLDU!Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir son dakika açıklaması yaparak Şubat 2021 enflasyon rakamlarını duyurdu. Türkiye'de vatandaşların hayat pahalılığında oldukça şikayet ettiği bir dönem olan Şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,91 oranında arttı. Yıllık bazda ise enflasyon yüzde 15,61 oldu.BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE ENFLASYON GELDİ!Şubat ayı enflasyon rakamlarına yönelik yapılan değerlendirmeler beklentileri ortaya koymuştu. Ekonomistlere göre Şubat 2021'de enflasyon artış oranı ortalama yüzde 0,77 olarak açıklanmıştı. Bu rakamın üzerinde çıkan Şubat 2021 enflasyon oranı bu doğrultuda beklentilerin üzerinde açıklandı. Yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 15,45 olarak duyurulmuştu. Bu beklentinin de üzerine çıkıldığı görüldü.ENFLASYON DURDURULAMADI!Ocak 2021'de TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre aylık TÜFE oranı yüzde 1,68 ve yıllık enflasyon ise yüzde 14,97 olarak açıklanmıştı. Yıllık enflasyonun yükselmeye devam etmesi ülke ekonomisi açısından negatif bir etki ortaya koydu. Yüksek enflasyonun yeni faiz artırımlarını da beraberinde getirebileceğinden endişe edilirken Merkez Bankası'nın enflasyon ile olan mücadelesinde Şubat 2021'de beklenen sonucun alınamadığı görüldü.MAAŞ ZAMLARI VE KİRA ARTIŞ ORANLARI ETKİLENDİ!Öte yandan enflasyon rakamları memur ve emekli maaş zamları ile kira artış oranlarını da çok yakından ilgilendiriyor. Memur maaşlarına Temmuz 2021'de zam yapılacak. Bu maaş zammı yüzde 3 ve enflasyon farkı olarak hesaplanacak. Kira artış oranı ise son 12 aylık TÜFE oranının hesaplanması ile elde ediliyor. Mülk sahipleri kiracılarının onayı olmadan bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyorlar.Ekonomi gündemine dair en güncel gelişmeleri anında takip edebilmeniz için uygulamalarımız:Android için TIKLAYINIZİOS için TIKLAYINIZEkonomi gündemini yorumlamak için TIKLAYINIZKamugundemi.com


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@