TÜİK Nisan Ayı Tüketici Güven Endeksi! 3 Ay Sonra Çok Sert Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2021 Tüketici Güven Endeksi verileri açıklandı. 2021 yılının ilk 3 ayında düzenli artış gösteren güven endeksi Nisan ayında çok sert bir oranda düştü.

TÜİK Nisan Ayı Tüketici Güven Endeksi! 3 Ay Sonra Çok Sert Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Hazırlanan ve kamuyuna açıklanan raporda tüketici güven endeksinin Nisan ayında yüzde 7.5 oranında düştüğü görüldü. Tüketici Güven Endeksi Ocak, Şubat ve Mart aylarıdna yükselmişti. Nisan ayında açıklanan veriler ile TÜİK tarafından duyurulan diğer detaylar. 

TÜİK TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ VERİLERİ NİSAN 2021

Tüketici Güven Endeksi verileri; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanıyor.

Her ay düzenli açıklanan endeks verileri kapsamında Nisan 2021 sonuçları duyuruldu. TÜİK'in resmi sitesinden ilan edilen son verilerde mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 7,5 oranında azaldı. 

Nisan 2021 dönemi verilerinin açıklanmasının ardından endeks yüzde 80.2 seviyesine geriledi. Tüketici Güven Endeksi Mart ayında yüzde 86.7 seviyesinde yer alıyordu. 

MADDİ DURUM ENDEKS VERİLERİ DE GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu raporunda ayrıca ek verileri de paylaştı. Açıklanan son verilerde son 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi 64 seviyesinde geriledi. Mart ayında açıklanan veriler 67.3 seviyesindeydi. Nisan ayında hanenin maddi durumu endeksi yüzde 4.9 oranında değer kaybetti. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi martta 87,9 iken bu ay yüzde 7,9 azalışla 81 olarak belirlendi.

TÜİK'in resmi sitesinden ilan edilen bir diğer veri ise genel ekonomik durum beklentisi oldu. Endeks 94.1 seviyesinden Nisan ayında yüzde 11.9 oranında gerileyerek yüzde 82.9 bandına geldi. TÜİK verilerine son olarak; geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi de geriledi. Endeks yüzde 4.7 oranında düşerek 97.4 seviyesinden 92.8 seviyesine geriledi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@