TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Rakamlarını Açıkladı! 4 Milyon 511 Bin Vatandaş İşsiz

TÜİK Nisan 2021 dönemi işsizlik rakamları açıkladı. Nisan ayı verilerine göre Türkiye'de işsiz olan vatandaşlara dair resmi son rakam 4 milyon 511 bin kişi.

TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Rakamlarını Açıkladı! 4 Milyon 511 Bin Vatandaş İşsiz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yayımladığı Nisan 2021 dönemi işsizlik rakamlarında, işsizlik oranlarının arttığını duyurdu. Bir önceki ayın verilerine göre işsiz vatandaş sayısı 277 bin arttı ve 4 milyon 511 bin olarak gerçekleşti. 

NİSAN 2021 DÖNEMİ İŞSİZLİK RAKAMLARI

TÜİK nisan ayı verilerine ilişkin yayımladığı raporunda yeni düzenlemeye geçildiğini duyurdu. Diğer AB ülkeleri ile eş zamanlı olarak geçilen düzenlemeye ilişkin kurum açıklamada bulundu. 

"Nisan 2021 Hanehalkı İşgücü Araştırması'nda 2021 Ocak ayından itibaren, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile eş zamanlı olarak; Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 19. Çalışma İstatistikçileri Konferansı (ICLS) kararlarına ve ilgili AB tüzüğüne uyum sağlamak amacıyla yeni düzenlemelere geçilmiştir. 19. ICLS ile birlikte işgücü piyasasındaki gelişmeleri daha iyi takip edebilmek amacıyla, istihdam ve işsizliğe ek olarak tamamlayıcı göstergeler tanımlanmıştır."

TÜİK yeni düzenlemelerin nasıl uygulanacağına ilişkin ise "AB İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanmakta olan bu tamamlayıcı göstergelere bültende yer verilmeye başlanmıştır. Üçer aylık hareketli ortalamalar olarak aylık yayımlanan işgücü istatistikleri, 2021 yılından itibaren bağımsız aylık tahminler olarak yayımlanmaya başlanmıştır. Yeni düzenlemelere ilişkin ayrıntılı bilgiye metaveriden ulaşılabilir." bilgilerini verdi. 

NİSAN AYI İŞ GÜCÜ RAKAMLARI

Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %13,9 seviyesinde gerçekleşti

TÜİK verilerine göre işsizlik rakamları Nisan ayı içerisinde yükseldi. Nisan ayında; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 275 bin kişi arttı.

* Nisan ayında yaşanan 277 bin kişilik artış sonrası Türkiye'de toplam işsiz vatandaş sayısı 4 milyon 511 bin kişi oldu.

* İşsizlik oranı ise bu dönemde 0,9 puan yükseldi ve genel işsizlik oranı %13,9 oldu. 

DİĞER VERİLER

İşsizlik rakamlarına dair TÜİK tarafından ilan edilen diğer rakamlar ise şeklinde "Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %44,2 oldu İstihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 193 bin kişi azalarak 28 milyon 56 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık azalış ile %44,2 oldu." paylaşıldı. 

İSTİHDAM ORANLARI

TÜİK Nisan ayında oluşan istihdam rakamlarını da paylaştı. Kurum açıklamasında istihdam oranının yüzde 51.3 puan seviyesinde olduğunu duyurdu. Nisan ayında istihdam oranının 83 bin kişi yükseldiğini duyuran TÜİK toplam istihdam sayısına da açıkladı. Bu rakamlara göre Nisan 2021 döneminde işgücü sayısı 32 milyon 567 bin kişi oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@