TÜİK Açıklayacak! SSK Bağkur Memur Emekli Maaş Zamları Belli Oluyor

TÜİK mayıs enflasyon verilerini açıklayacak. Açıklanacak olan olan enflasyon oranları yılın ilk yarısında ki 5. veri olacak ve emekli maaşlarını doğrudan etkileyecek. Emekli maaşlarında yaşanan son gelişmeler ve oluşan son zam tablosu Kamu Gündemi olarak haberimizde.

TÜİK Açıklayacak! SSK Bağkur Memur Emekli Maaş Zamları Belli Oluyor

Bilindiği üzere Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın 3. günü bir önceki ayın enflasyon verilerini açıklar. 

Mayıs ayında oluşan enflasyon verileri de 3 Haziran tarihinde ilan edilecek. Memur ve emekli maaşları için önemli olan 6 aylık enflasyon verileri kapsamında 5. ayın enflasyon verisi büyük önem taşıyor. Mayıs ayı enflasyon verisi ile 6 aylık zam oranının büyük bir bölümü netlik kazanmış olacak. 

ŞUAN Kİ RAKAMLARA GÖRE

Şuan oluşan enflasyon rakamlarına göre hem memurlar hemde tüm memur emeklileri belli bir oranda enflasyon farkı zammı alacaklar. 

Yılın ilk dört ayında oluşan enflasyon oranlarına bakıldığında, 4 aylık rakam yüzde 5.45 seviyesine ulaşmış durumda. Enflasyon oranlarının önümüzdeki iki ay boyunca yükselmesi bekleniyor. Bu kapsamda memur ve emeklilere yapılacak zam oranlarının da artması kuvvetle muhtemel. 

SSK - Bağkur Emeklileri

SSK ve Bağkur emeklileri, memur ve memur emeklilerinden farklı bir zam formülü ile maaş artışı yaşacaklar. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan SSK, Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşların maaşları mevzuat gereği doğrudan enflasyon oranı düzeyinde artar. Bu kapsamda işçi ve enflasyon emeklileri için enflasyon oranlarında ki her veri daha da önemli. 

Yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranı doğrudan maaş zammı olarak yansıyacak.

Memur ve Memur Emeklileri

Emekli sandığı kapsamında emekli olanlar ile memurlar toplu sözleşme kapsamında maaş zammı alacaklar. 

Memur ve memur emeklileri için uygulanacak 2021 zam formülünde yüzde 3 net zam yapılacak. Ayrıca yüzde 3'lük oranın üzerinde olan enflasyon rakamları da ek zam olarak yansıtılacak. Enflasyon farkı oranının netlik kazanmasıyla maaş zam oranı belli olacak. 

BEKLENTİLER YÜZDE 7.60 ORANINDA

Yılın ilk dört ayında oluşan yüzde 5.45'lik enflasyon oranlarının ardından uzmanlar 6 aylık verilere dair öngörülerini açıkladılar. Bu kapsamda memur, memur emeklisi, SSK ve Bağkur emeklilerinin yüzde 7.6 oranında zam alacaklarını öngördüler. 

Yüzde 7.6'lık zam oranı 2000 TL maaş alan bir emekli için 152 TL zam anlamına geliyor. 1500 TL en düşük düzeyde maaş zammı alan bir emeklinin maaşı yüzde 7.6'lık am ile 114 TL zam alır ve 1614 TL'ye yükselir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@