Torba Yasayla Matrah Artırımı, Borç Yapılandırma Düzenlemesi Geliyor

Matrah artırımına ilişkin beklenen süreç geliyor. Reel sektörün çok uzun zamandır beklediği matrah ve vergi artırımı, kasa -ortaklar cari hesap düzeltmesi, stok düzeltme beyan düzenlenmesi yasalaşma yolunda.

Torba Yasayla Matrah Artırımı, Borç Yapılandırma Düzenlemesi Geliyor

Bilindiği üzere sektörün çok uzun zamandır talep ettiği düzenlemelerin başında matrah ve vergi artırımı konuları bulunuyor. Bu düzenlemelere ilişkin atılabilecek adımlara dair Dünya Gazetesi'nden Abdullah Tolu, açıklamalarda bulundu. 

MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI DÜZENLEMESİ YOLDA

2020 yılının Ekim ayından bu zamana kadar reel sektörün hükümetten beklentileri mevcut. Sektörün ilk talebi matrah ve vergi artırımı olurken beklenen düzenlemeler arasında kasa -ortaklar cari hesap düzeltmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi talepleri var. 

Çalışmalar Tamamlandı Düzenleme Yolda

Abdullah Tolu'nun haberinde reel sektörün talepleri arasında yer alan bu düzenlemeler için gerekli çalışmalar tamamlandı. Düzenlemelere ilişkin yasa teklininin önümüzdeki günlerde verileceği ve TBMM'ye sunulacağı kaydedildi. 

İŞ DÜNYASINDAN YOĞUN TALEP GELDİ

Çok uzun süredir iş dünyası hükümetten çalışma bekliyoprdu. Borçların yeniden yapılandırılması ve diğer düzenlemler için yoğun bir talep oluşturan iş dünyası, vergi mükellefleri ve STK’ların bu talepleri karşılanacak. 2020 Mart döneminden itibaren etkili olan pandemi ve salgın sürecinin ekonomik etkileri en fazla iş dünysaını vurdu. Hem cirolar çok düştü hemde çalışma şartları çok zorlaştı. Devlet bu kapsamda çeşitli düzenlemeleri, destekleri devreye sokarak iş dünyasına destek oldu. Bazı borçlar yapılandırıldı. Ancak salgının etkilerinin devam etmesi yeni düzenlemelerin yapılması zorunluluğunu oluşturdu. 

TORBA YASAYLA GELİYOR

İş dünyası, STK'lar ver vergi mükelleflerinden gelen talepler doğrultunda yeni düzenleme çalışmaları tamamlandı. Önümüzdeki günlerde torba yasa kapsamında sunulması beklenen düzenleme teklifi aşağıda yer alan değişiklerin sağlanması bekleniyor. 

Torba Yasada Yer Alan Düzenlemeler

* Kesinleşmiş Alacakların Yeniden Yapılandırılması

* İhtilaflı Alacakların Tasfiyesi

* Matrah ve Vergi Artırımı

* İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi,

* Şirket aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi

ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Dünya Gazetesi'nden Abdullah Tolu'nun yazısına göre vadesi 30 Nisan 2021 tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar torba yasa ile gelecek düzenlemeden yararlanabilecekler. Diğer bir deyişle yapılandırma için kritik tarih 30 Nisan 2021. Ödemeler için 6 aydan 18 aya taksit seçenekleri olacak. Borç yapılandırmasına dair düzenlemenin geçmesi durumunda 31 Ağustos tarihine kadar başvuruların yapılabileceği öngörülüyor. İlk taksit ödemelerinin ise Eylül 2021 döneminde başlaması planlanıyor. 

Yorumlar (1)
SELVİ YAŞAR 1 ay önce
İNŞALLAHHHH bu sefer doğrudur bu haber....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@