Toplam Sanayi Ciro Endeksi Yüzde 4.5 Arttı

ANKARA (ANKA) – Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.5 arttı.

Haberler 13.10.2015, 10:25
Toplam Sanayi Ciro Endeksi Yüzde 4.5 Arttı

TÜİK, Ağustos ayı sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.1 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 13.2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 15.1 arttı.

-MEVSİM VE TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN YÜKSEK ARTIŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALI İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ-

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 14.8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış bilgisayarların ve elektronik ürünlerin imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 33.7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 32.6 ile diğer imalatlar ve yüzde 16.0 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek azalış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 25.0 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 7.0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 5.4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti. (ANKA)

(HM/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@