TL Değer Kaybederken Bitcoin Rekora Koşuyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevinden alınmasının etkisi küresel piyasalarda görülmeye başladı. Bugün itibarıyla yeni işlem haftasına başlayan Bitcoin, TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi ile yüzde 10 düşüş yaşadı.

TL Değer Kaybederken Bitcoin Rekora Koşuyor
Yeni işlem gününe yaklaşık yüzde 15 artış ile başlayan dolar, TL karşısında değerlenmeye devam ediyor. İlk açılan piyasa özelliği taşıyan Asya piyasalarının işleme açılması ile Bitcoin de yaşanan düşüş gözler önüne serildi. Doların kazandığı yüzde 15 değer Bitcoin üzerinde ciddi düşüşe neden oldu. Bitcoin piyasalarda görülen düşüş yabancı uzmanlar tarafından yapılan uyarıların ciddi anlamda ortaya çıktığına işaret etti.

Kripto para piyasasında ilk sırada yer alan Bitcoin yaşadığı yüzde 10 düşüş ile 54.000 dolar bandına kadar geriledi. Kısa zamanda yeniden toparlanma yaşayan Bitcoin, TL üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. Son 3 ayda yaşadığı durgunluktan sonra haftaya ciddi bir yükseliş ile başlayan dolar, TL karşısında güçlenirken Bitcoin’in de yüzde 10 düşüş yaşamasına zemin hazırladı.

Bitcoin TL Rekoruna Koşuyor

Doların yeni haftaya yüzde 15’lik artış ile başlaması küresel piyasaları canlandırdı. İlk olarak Asya piyasalarında görülen artışın etkisi BTC/ TL ikilisi üzerinde çekişmeli bir dönemin habercisi oldu. Dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası, Bitcoin üzerinde de yüzde 10 oranında düşüşe neden oldu.

Üç aylık dönem sonrası ciddi sayılabilecek artış ile 8,40 seviyelerine kadar yükselen Dolar, BTC/TL üzerinde dengeleri değiştirdi. Geçtiğimiz günlerde 61.000 seviyesine kadar yükselen Bitcoin, dolar yükselişi nedeniyle yüzde 10 düşüş yaşadı. Bitcoin piyasalarda düşüş yaşamış olmasına rağmen TL karşısında paritesinin değerlenmesi nedeniyle yatırımcısına kazandırdı. Türk Lirası karşısında rekor sınır olarak 461.000 dolar olduğu ortaya koyulurken, Bitcoin’in 60.000 dolar seviyesine yeniden yükselmesi ile Türk Lirası karşısında 500.000 seviyesine yaklaşarak yeni bir rekora imza atılabileceği öngörüldü.

Yüzde 10’luk Düşüş Yüzde 0.5 ile Toparlanıyor

Doların, Türk Lirası karşısında yükseliş ile haftaya başlamasından etkilenen Bitcoin yüzde 10 oranında bir düşüş yaşadı. Uzman isimler bu düşüşün Bitcoin’in yeniden 60 bin dolar seviyesine ulaşması ile duracağını iddia ediyor. Hareketli piyasada değeri sürekli değişen Bitcoin, gece saatlerinde sadece yüzde 0,5’lik bir toparlanma yaşamıştı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@