Ticaret Bakanlığı Harekete Geçti! BİM, A101 Ve ŞOK Zincir Marketlere Yeni Sınırlamalar Geliyor!

Ticaret Bakanlığı tarafından marketlere ilişkin yapılacak olan düzenlemeler için taraflar görüşlerini ilettiler. Türkiye Perakendeciler Federasyonu yapılacak olan düzenlemelere dair taleplerini Ticaret Bakanlığı'na gönderdiler. BİM, A101 ve ŞOK için hangi kısıtlamalar getirilecek?

Ticaret Bakanlığı Harekete Geçti! BİM, A101 Ve ŞOK Zincir Marketlere Yeni Sınırlamalar Geliyor!

Ticaret Bakanlığı'nın zincir marketler BİM, A101 ve ŞOK için getirmeyi düşündüğü kısıtlamalar için Türkiye Perakendeciler Federasyonu taleplerini iletti.

BİM, A101 VE ŞOK İÇİN DÜZENLEME ÖNERİLERİ!

Yapılacak olan market düzenlemesinde indirim marketleri olan BİM, A101 ve ŞOK ile rekabet etmekte zorlanan yerli market zincirlerine güç kazandırmak için yerel zincir tanımının kullanılması istendi. Nüfusu 2 binden fazla olan ilçelerde zincir market açılabilme kriterinin 5 bin olarak düzenlenmesi talep edildi. Bu düzenleme yapılırsa BİM, A101 ve ŞOK gibi marketler nüfusu 5 binden az olan yerleşlim yerlerinde açılamayacak. Ayrıca kapıdan kapıya 200 metre yerine 300 metre kriterinin getirilmesi de haksız rekabeti ortadan kaldıracağı ve indirim marketlerinin açılmasını zorlaştıracağı savunuldu.

1 KİLOMETREDE 1 MARKET OLSUN!

Ticaret Bakanlığı'na yapılan taleplerden birisi de 'Perakende Tüketicisi Tanımlı Ekonomik Bölge' tanımlaması yapılması oldu. Bu şekilde 1 km çap içerisinde 1 market olabilecek. Ayrıca bu çap içerisinde mevcut indirim marketlerinin 1 adetten fazla olmaması gerektiği belirtildi.

KDV EŞİTLEMESİ YAPILSIN!

Türkiye Perakendeciler Federasyonu'nun önerilerinden birisi de KDV üzerine oldu. KDV'lerin giriş ve çıkış miktarlarındaki tutarsızlıkların ortadan kaldırılması istendi. Sebze-meyve, kırmızı et, kuruyemiş, bakliyat, zeytin ve zeytinyağı gibi temel gıda ürünleri marketlere yüzde 1 KDV ile girerken satış yapıldığında ise yüzde 8 KDV ile satış yapılıyor. Bu durumun hem marketlerin hem de tüketicilerin mağduruiyetine yol açtığı belirtilerek yüzde1 ile giriş yapan ürünün yine yüzde 1 KDV ile satılması için düzenleme yapılması talep edildi.

GRAMAJ DÜZENLEMESİ GETİRİLSİN!

A101, BİM ve ŞOK'a dair ekstra düzenlemeler öneren Türkiye Perakendeciler Federasyonu bu indirim markatlerinde gramaj yarlaması yapıldığına dikkat çektiler. 630 gramlık bir çikolata kremasının muadili olarak 750 gram çikolata kremasını raflarına koyan bu marketler daha ucuza satış yapınca tüketicinin eğilimi yönlendirilebildiği vurgulandı. Küçük esnafın üretim yapamayacağı için bu marketlerin gramaj hesapları ile rekabet edemeyeceği vurgulandı.

Yine A101, BİM ve ŞOK'un markalı ürünlerin formüllerinde değişiklik yapmak suretiyle maliyet düşürdükleri de vurgulandı. Aynı markalı ürünü bakkallar veya yerel marketler satmak istediklerinde muadili olabilecek bir başka ürünün indirim marketlerinde daha ucuz olabildiği için rekabet edilemediğine dikkat çekildi.

ÖZEL ÜRÜNLERE SINIRLANDIRMA GETİRİLSİN!

A101, BİM ve ŞOK'un özel markalı yani market markalı ürünlere yer vermelerinin engellenmesi de talep edildi. Yapılan öneriye göre bu markatler bu ürünleri raflarda yüzde 25'i geçmeyecek şekilde satışa koymalılar. Ayrıca bir özel ürün için muadili olacak 3 ürünün de satışa sunulması şart koşulmalı denildi.

SİGARA SATIŞI KARARI UYGULANMASIN!

Tütün mamullerinin 1500 metrekareden küçük zincir marketlerde satışının engellenmesinin ise haksız rekabete yol açacağı vurgulandı. Yerel zincirlerin güç kybedeceğini vurgulayan Türkiye Perakendeciler Federasyonu bu kararın uygulanmamasını istedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@