Tıbbi Ve Bitkisel Ürünlere 5 Milyar Dolarlık İhracat Hedefi Konuldu

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyada 107 milyar dolar pazarı olan tıbbi ve bitkisel ürünlerden Türkiye’nin yeteri kadar pay alabilmesi için 2023 hedefi olarak 5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine

Tıbbi Ve Bitkisel Ürünlere 5 Milyar Dolarlık İhracat Hedefi Konuldu

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyada 107 milyar dolar pazarı olan tıbbi ve bitkisel ürünlerden Türkiye’nin yeteri kadar pay alabilmesi için 2023 hedefi olarak 5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaşılması için çalışmalar yapılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Odaklı Strateji Ve Hedeflerin Belirlenmesi Çalıştayı’nın tamamlandığı belirtildi. Çalıştay sonucu 58 madde üzerinde görüş birliğine varıldığının ifade edildiği açıklamada, çalıştaya Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da katıldığı ifade edildi. Tıbbi ve bitkisel ürünlerin 5 başlık altında detaylı olarak tartışıldığının kaydedildiği çalıştayda, tıbbi bitkilerin önemi ve değerlendirilmesi, yeni projelerin üretilmesi, pazarlanması, ticarileşmesi ve toplum sağlığının korunması için kullanılması konularının görüşüldüğü belirtildi. Çalıştayda, dünyada 107 milyar dolar pazarı olan tıbbi ve bitkisel ürünlerden Türkiye’nin yeteri kadar pay alabilmesi için 2023 hedefi olarak 5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaşılmasında başta üniversiteler olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli çalışmaların yapılmasının kararlaştırıldığının belirtildiği açıklamada, bu hedeflere ulaşmak için ise Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nin öncülük etmesine karar verildiği duyuruldu.

-TÜRKİYE'DEKİ FLORA-FAUNA AVRUPA KITASINDAN ÇOK DAHA FAZLA-

Açıklamada Bakan Veysel Eroğlu’nun çalıştaydaki konuşmasına da yer verildi. Tıbbi ve ıtri bitkiler konusuna çok önem verdiklerini ve söz konusu sektörün dünyada 107 milyar dolarlık potansiyeli bulunduğunu belirten Eroğlu, Türkiye'deki flora-faunanın Avrupa kıtasından çok daha fazla olduğunu, bu konuda yapılan araştırmaların ise azlığını vurguladı. Eroğlu, “Bu konu, sahipsiz kalmış. Son zamanlarda Sağlık Bakanlığımız da yeni bir daire kurarak bu konuyu sahiplenmeye başladı. Bu, çok sektörlü bir çalışma gerektiriyor. Burada bütün bakanlıklar olması lazım. Başta Sağlık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üniversitelerimizin mutlaka buna sahip çıkması lazım. Bu konu ziraat mühendislerinden tutun eczacılara, ormancılara kadar herkesin disiplinli ve ortak çalışmasını gerektiren bir konudur” dedi.

Tıbbi ve ıtri bitkiler konusunda büyük gayretin olacağına inandığını anlatan Eroğlu, 650 milyon dolarlık ihracatın yeterli olmadığını ilk etapta 'bunun 2 milyar dolara yükseltilmesi talimatı verdiğini belirtti. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin Afyonkarahisar'da kurulduğunu, ilin bu konuda merkez olacağını ifade eden Eroğlu, "Türkiye'de ne kadar şifalı bitki varsa üniversitemizle birlikte ele alacağız. Orman teşkilatımız, bunlarla ilgili de veri tabanı programı geliştirdi. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz, 'Nuh'un Gemisi' veri tabanı diye bir çalışma yaptı, endemik türleri burada depoluyoruz. İlim adamlarının bulduğu her türü, bu veri tabanlarına kaydediyoruz. 500 bin tane endemik tür oraya yüklenmeye başlandı" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak söz konusu çalışmaları yürütecek bilim adamlarına, kurumlara destek vermeye hazır olduklarına dikkati çeken Eroğlu, özel sektörün de tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda çalışma yapmasını istediklerini de söyledi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.