Terör Saldırıları Avrupa Ekonomisini Nasıl Etkiler?

ANKARA (ANKA) - Paris'teki terör saldırıları sonrasında Fransa başta ol...

Haberler 20.11.2015, 13:25
Terör Saldırıları Avrupa Ekonomisini Nasıl Etkiler?

ANKARA (ANKA) - Paris'teki terör saldırıları sonrasında Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerine yatırımcı güveninin azalmayacağının altını çizen ekonomist Arda Tunca, "Güçlü bir sermayeye sahip olan Avrupa'da kısa ya da uzun vadeli sermaye ve fon girişleri olumsuz etkilenmeyecek" dedi.

Paris'teki terör saldırılarının ardından Fransız ekonomisi başta olmak üzere Avrupa ekonomilerinin nasıl etkileneceği merak konusu. Sputnik’e göre Ekonomist Arda Tunca, RS FM'de yayınlanan Dünya Panorama'da terörün Avrupa ekonomilerine olası etkilerini değerlendirdi.

Tunca, Avrupa ekonomilerinin terör olaylarından sektörel bazda negatif etkileneceğini söyledi, ancak tek başına terörün ülke ekonomilerinin genelini olumsuz etkilemeyeceğinin altını çizdi:

"IŞİD'in Fransa'yı hedef alan açıklamaları ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ‘Savaştayız’ açıklamalarını da dikkate aldığımızda, bu koşulların Avrupa ekonomileri açısından önümüzdeki dönemde negatif bir etkisi olacaktır. Ancak tek başına terör olayları bütün ekonomileri durduracak noktaya gelmez. Avrupa, zaten ekonomik açıdan uzun süredir sıkıntıda. Fakat yaşanacak ekonomik sorunları sadece teröre bağlamak doğru olmaz.”

-“SADECE İKİ GÜNDE TURİZMDEKİ KAYIP 530 MİLYON DOLAR”-

Tunca, turizm sektöründen bir örnekle, terörün Fransa'ya kısa süreli maliyetini yansıttı:

“Avrupa ekonomileri terör olaylarından kuşkusuz etkilenecektir. Rakamsal bir örnek verecek olursak, saldırıların olduğun günün ardından geçen 72 saatte Paris'teki otellerde yapılan rezervasyon iptallerinin ülke ekonomisine maliyeti 530 milyon dolar. Sadece Paris'te yaklaşık bin 600 otel var, 4,4 milyar euroluk bir gelir söz konusu. Bu gelirin büyük ölçüde tehdit altında olduğunu görüyoruz”  dedi.

Tunca, Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerine yatırımcı güveninin azalacağını da düşünmüyor. Tunca'ya göre, güçlü bir sermayeye sahip olan Avrupa'da kısa ya da uzun vadeli sermaye ve fon girişleri olumsuz etkilenmeyecek:

"Her ne kadar ekonomik sıkıntılar yaşıyor olsa da güçlü bir bölgeden söz ediyoruz. Kıtada yıllarca biriktirilmiş olan önemli bir servet, sermaye var. Dolayısıyla yabancı yatırımcı açısından, kısa vadeli sermayeyi ve fon girişlerini önemli ölçüde etkileyebilecek bir durum söz konusu değil. Eğer öyle olsaydı, dünyanın bugün pek çok ülkesinde, Ortadoğu başta olmak üzere, bütün piyasaların çökmesi gerekirdi. Avrupa için böyle bir tehlike görmüyorum."

Öte yandan Tunca, turizm, kültür, konaklama gibi sektörlerin ise kısa vadede olumsuz etkileneceğini de hatırlattı:

“Kısa süreli, bir takım kaygı yaratacak unsurlar da devreye girebilir. Ancak bunlar büyük Avrupa ekonomisi açısından radikal, temel değişiklikleri beraberinde getirmez. Sektörel bazda baktığımızda; turizm, eğlence-kültür sektörü, konaklama, seyahat gibi başlıklar önemli ölçüde bu olaylardan etkilenecektir. Bu sektörlerdeki bazı şirketler sıkıntı yaşayabilirler.”

Tunca, sadece terör olayları nedeniyle ülke notlarının etkilenmeyeceğini de sözlerine ekledi:

“Avrupa'nın yaşadığı ekonomik nedenlerle büyüyememe sorunu zaten var ama ona rağmen sadece terör kaynaklı olarak bir not düşüşü beklemek doğru olmaz. Bunun olması için terörün bütün ya da bazı Avrupa ülkelerini ciddi ölçüde, donma noktasına, ekonominin çarklarının çalışmayacak hale gelmesi gerekiyor.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@