Teklif Meclise Sunuldu Onaylanırsa Emeklilere 1500 TL, Asgari Ücretlilere 3577 TL Ödenecek

CHP emekli ikramiyelerine ilişkin hazırladığı kanun teklifini meclise sundu. CHP tarafından hazırlanan kanun teklifinde emeklilere ve hak sahiplerine yapılan ikramiye ödemelerinin 1500 TL olması öngörülüyor. İşte CHP'nin sunduğu kanun teklifinin tüm ayrıntıları.

Teklif Meclise Sunuldu Onaylanırsa Emeklilere 1500 TL, Asgari Ücretlilere 3577 TL Ödenecek

Cumhuriyet Halk Partisi, TBMM Genel Kuruluna "Gelir Vergisi Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" düzenlemesini sundular. Bu düzenleme ile emeklilere yapılacak ödemeler ile asgari ücretten alınan vergilere dair değişiklik talebi bulunuyor. 

EMEKLİ İKRAMİYELERİ 1500 TL OLARAK ÖDENSİN

Hazırlanan kanun teklifinde CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un imzaları yer alıyor. Düzenlemede dikkat çeken ilk değişiklik emekli ikramiyelerinde yaşanacak artış. Daha önceki süreçte 1000 TL olarak ödenen emekli ikramiyelerinin düzenleme kapsamında 1500 TL olarak ödenmesi öngörülüyor.

Hazırlanan kanun teklifinin gerekçesinde emekli ikramiyelerinde yapılması istenilen artışa gerekçe olarak "Mart 2020'de ülkemizde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle emeklilerimizin zorunlu harcamaları artmış, almakta oldukları emekli aylıkları ve emekli ikramiyesi ihtiyaçlarını karşılayamaz haline gelmiştir. "Mart 2020'de ülkemizde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle emeklilerimizin zorunlu harcamaları artmış, almakta oldukları emekli aylıkları ve emekli ikramiyesi ihtiyaçlarını karşılayamaz haline gelmiştir. " ifadeleri yer aldı.

Emeklilere ilişkin düzenlemede ödenen rakamın 1000 TL'den 1500 TL'ye çıkarılmasının yanında, ikramiye ödemelerinden bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olanlarında yararlanmasını öngörüyor. 

ASGARİ ÜCRET MADDESİ

Cumhuriyet Halk Partisi düzenleme ile ayrıca asgari ücretle çalışanların ödemiş oldukları vergilerin kaldırılmasını istiyor. Kanun tekliifnde asgari ücretin, geçim ücreti olmaktan çıktığı vurgulanarak "Halihazırdaki 3.577,50 TL. brüt asgari ücretten net 2.825,90 TL ele geçmektedir ve asgari ücret 4 kişilik bir ailenin sadece asgari gıda ihtiyacını bile karşılamaktan uzaklaşmıştır. Türk-İş Konfederasyonunun verilerine göre açlık sınırı 2021 Mart ayı itibariyle 2,735.97 TL iken yoksulluk sınırı 8,911.97 TL.’dir." bilgileri verildi. 

TBMM Genel Kurulu'na sunulan ve  "Gelir Vergisi Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" önümüzdeki günlerde görüşülecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@