Tcmb: Enflasyona Türk Lirasındaki Birikimli Değer Kaybının Etkisi Var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını, “Bu dönemde tüketici fiyatları üzerinde Türk lirasındaki birikimli değer kaybının etkileri izlenmiştir” ifadeleriyle değerlendirdi.

Haberler 04.09.2015, 14:12
Tcmb: Enflasyona Türk Lirasındaki Birikimli Değer Kaybının Etkisi Var

ANKARA(ANKA) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını, “Bu dönemde tüketici fiyatları üzerinde Türk lirasındaki birikimli değer kaybının etkileri izlenmiştir” ifadeleriyle değerlendirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, “Ağustos Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu”nu yayımladı. Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,40 oranında arttığı belirtilen raporda, “Yıllık tüketici enflasyonu yüzde 7,14’e yükselmiştir. Bu dönemde tüketici fiyatları üzerinde Türk lirasındaki birikimli değer kaybının etkileri izlenmiştir. Taze meyve ve sebze fiyatlarında son aylarda gözlenen düzeltme eğilimi kesintiye uğrarken kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesi gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam etmiştir” denildi.

Petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü seyirle enerji grubunda yıllık enflasyonun gerilediği vurgulanan raporda, “Bu dönemde temel mal ve hizmet gruplarında yıllık enflasyon yükselmiştir. Bu doğrultuda çekirdek enflasyon göstergeleri bir miktar artmıştır. Mevsimsellikten arındırılmış göstergeler ise enflasyonun ana eğiliminin yavaşlamakla birlikte yüksek seyrini sürdürdürdüğüne işaret etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

 

-“LOKANTA OTEL GRUBUNDA DOKUZ YILIN EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞI GERÇEKLEŞTİ”-

 

Ağustos ayında yıllık enflasyonun 0,33 puan artarak yüzde 7,14 olduğu belirtilen raporda, “Bu dönemde ÖKTG-H ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranları sırası ile 0,24 ve 0,35 puan artarak yüzde 7,83 ve 7,66’ya yükselmiştir. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, Ağustos ayında enerji grubunun katkısı 0,05 puan gerilerken diğer alt grupların katkısı yaklaşık 0,1’er puan artmıştır. Mevcut durumda tüketici enflasyonuna en yüksek katkı hizmet grubundan gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimleri incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinde iyileşmenin sürdüğü ancak yüksek seviyelerin korunduğunun gözlendiği belirtilen raporda, “Bu dönemde ana eğilim, temel mal grubunda gerilerken hizmet grubunda yükselmiştir. Ağustos ayında hizmet fiyatları yüzde 1,14 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu 0,24 puan artışla yüzde 8,65’e yükselmiştir” denildi.

Bu dönemde yıllık enflasyonun ulaştırma dışındaki tüm ana kalemlerde artış kaydettiği grup genelinde Türk lirasındaki değer kaybının yansımaları izlendiği belirtilirken, kırmızı et başta olmak üzere gıda fiyatları genelindeki olumsuz seyre bağlı olarak lokanta otel grubundaki yüksek oranlı fiyat artışlarının sürdüğü aktarıldı.

Bu grupta Ağustos ayında son dokuz yılın en yüksek aylık artışı gerçekleştiği ve grubun yıllık enflasyonu yüzde 14,26’ya yükselttiği belirtildi. Bu dönemde eğlence-kültür ve eğitim hizmetleri başta olmak üzere “diğer hizmetler” olarak sınıflandırılan kalemlerde de fiyat artışlarının hızlandığı vurgulanan raporda, bu doğrultuda, hizmet enflasyonu ana eğiliminde bir miktar bozulma kaydedildiği aktarıldı.

 

-“AĞUSTOS AYI ARTIŞINDA TAZE MEYVE İLE KIRMIZI ET ÖNE ÇIKMIŞTIR”-

 

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Ağustos ayında 0,52 puanlık artışla yüzde 6,58’e yükseldiği belirtilen raporda, “Bu dönemde yıllık enflasyon dayanıklı tüketim malları ve giyim grubunda yükselirken giyim ve dayanıklı dışı temel mallar grubunda sınırlı bir oranda gerilemiştir. Döviz kurunun birikimli etkilerine bağlı olarak dayanıklı mal grubu fiyatları aylık bazda yüzde 0,55 oranında artmıştır. Söz konusu artışlar bu dönemde elektrikli ve elektriksiz aletler grubunda daha yüksek olmakla birlikte, grup genelinde gözlenmiştir. Giyim grubu yıllık enflasyonunda önceki aydaki belirgin düşüşün ardından bir artış gözlenmiştir. Giyim ve dayanıklı dışı temel mallar grubunda ise aylık artış oranı yakın döneme kıyasla bir miktar yavaşlamış ve grup yıllık enflasyonu yüzde 7,22’ye gerilemiştir. Son dönemde Türk lirasında kaydedilen belirgin değer kaybının temel mal fiyatlarına yansımasının bu aşamada sınırlı kaldığı gözlenmiştir” denildi.

Enerji fiyatlarının Ağustos ayında yüzde 0,76 oranında azaldığı belirtilen raporda, bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak sırasıyla yüzde 2,63 ve 0,88 oranında gerileyen akaryakıt ve tüpgaz fiyatlarının belirleyici olduğu kaydedildi. Yıllık enerji enflasyonu bu olumlu seyir ile birlikte yüzde 1,26 oranına gerilediğinin altı çizilen raporda, “Ağustos ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 0,46 puan artışla yüzde 9,71 olmuştur. Yıllık enflasyon işlenmemiş gıda grubunda yükselirken işlenmiş gıda grubunda yavaşlama eğilimini sürdürmüştür. Mevsimsel etkilerden arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatları Ağustos ayı artışında taze meyve ile kırmızı et öne çıkmıştır. Bu dönemde koyun eti fiyatları yatay seyrederken dana eti fiyatlarındaki yükseliş eğilimi hız kesmekle birlikte sürmüştür. İşlenmiş gıda grubunda yıllık enflasyondaki yavaşlamaya karşılık aylık fiyat artışı bir önceki ayın ardından bu dönemde de hızlanmıştır” denildi.

 

-“TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBININ ETKİSİ GRUP GENELİNE YAYILMIŞTIR”-

 

Zeytinyağı başta olmak üzere sıvı yağ, şeker, çay, konserve işlenmiş sebze ürünleri ve alkolsüz içecek fiyatlarının etkisinin hissedildiği belirtilen raporda şu ifadelere yer verildi:

“Bu dönemde, gıda ve yemek hizmetleri grubunun yıllık enflasyonu yüzde 10,82’ye, gıda ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonu ise yüzde 5,52’ye yükselmiştir.

Yurt içi üretici fiyatları Ağustos ayında yüzde 0,98 oranında artmış, yıllık enflasyon yüzde 6,21’e yükselmiştir. Türk lirasındaki belirgin değer kaybına bağlı olarak imalat sanayi fiyatlarında artış gözlenirken başta petrol olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki düşük seyir bu etkiyi sınırlamıştır. Yıllık enflasyon imalat sanayi fiyatlarında yüzde 6,66’ya, petrol ve ana metal hariç imalat sanayisinde ise yüzde 8,70’e yükselmiştir

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, Ağustos ayında dayanıksız tüketim malları grubunda sınırlı olmakla birlikte tüm alt grup fiyatlarının yükseldiği görülmüştür. Ara malı imalatı fiyatları aylık bazda yüzde 1,76 oranında artarken Türk lirasındaki değer kaybının etkisi grup geneline yayılmıştır. Sermaye malı imalatındaki yüzde 2,16 oranındaki fiyat artışında ise “diğer özel amaçlı makine” fiyatları ve metal yapı ürünleri imalatı fiyatları ön plana çıkmıştır. Dayanıklı tüketim malları fiyat artışında ise mücevherat imalatı fiyatları belirleyici olmuştur. Sonuç olarak, Ağustos ayında tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet yönlü baskıların bir miktar güçlendiği gözlenmiştir.” (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@