TCMB Başkanı Ağbal'ın Faiz Açıklaması Sonrası Dolar Aylar Sonra 7 TL Seviyesine Geriledi

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın faiz konusunda yapmış olduğu açıklamalar para piyasalarını hareketlendirdi. Ağbal konuşmasının ardından dolar kuru tepki verdi ve değer kaybı yaşadı. Haftanın son işlem gününde dolar kuru, aylar sonra 7 TL bandının altını gördü. 

TCMB Başkanı Ağbal'ın Faiz Açıklaması Sonrası Dolar Aylar Sonra 7 TL Seviyesine Geriledi

Ekonomi gündemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın açıklamalarıyla yön buldu. Reuters Haber Ajansına bir demeç veren Naci Ağbal, Türkiye'nin faiz politikası ve bundan sonraki dönemde izlenecek yöntemlere dair bilgi verdi. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI AĞBAL'DAN FAİZ AÇIKLAMASI GELDİ

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal konuşmasının başında enflasyon oranlarına değindi. Enflasyonda yukarı yönlü riskler hakkında konuşan Ağbal, politika faiz oranlarının yüzde 17.00 bandında olduğunu hatırlattı ve bu oranların uzun süre indirilmeyeceği sinyalini verdi. Bunun dışında rezervlerin artırılması konusunda da izlenecek yeni stratejiyi de açıklayan Ağbal rezervleri swap anlaşmaları yolu değil döviz alım ihaleleri ile artırmayı planladıklarını aktardı. 

Faiz indirimi konusuna ilişkin ifadelerinde TCMB Başkanı Ağbal, “Enflasyon patikası üzerinde yakın vadede öngördüğümüz yukarı yönlü risklerin önemini koruyacak olması ve patikanın beklenen eğimini dikkate aldığımızda bu yıl içinde faiz indirimini uzun bir süre gündeme almamız mümkün gözükmemektedir.” dedi. 

FAİZ AÇIKLAMASI SONRASI DOLAR KURU 7 TL'NİN ALTINA İNDİ

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın para piyasalarını doğrudan etkileyen sözlerinin ardından dolar kuru, Türk Lirası karşısında değer kaybı yaşadı. 

Çok uzun süredir 7.00 TL bandının üzerinde yer alan hatta 2020 yılı ortalarında 8.53 gibi terihi seviyeleri gören dolar kuru faiz açıklamalarının ardından 7 TL'nin altında geriledi. Daha sonra kısa süreli bir toplarlanma yaşayan dolar kuru 7.05 TL seviyesinden günü tamamladı. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@