TBMM’de Erdoğan’ın maaş zammı tartışıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan\'ın maaşına yapılan zam, Meclis\'te tartışmalara neden oldu. Bazı vekiller duruma itiraz etti.

Haberler 12.12.2015, 21:31
TBMM’de Erdoğan’ın maaş zammı tartışıldı!

Sözcü - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına yüzde 12,6 oranında zam yapılmasını öngören 2016 yılı geçici bütçe yasa tasarısına HDP ve CHP’li milletvekillerinden itiraz geldi. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, Cumhurbaşkanı ve milletvekillerine memur ve emeklilere yapılan zammın altında bir oranda zam yapılmasını istediler.

Bakan zammı açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen geçici bütçeyle Cumhurbaşkanı aylık ödeneğine 2016 yılının başından itibaren yüzde 12,6 oranında zam yapılacağını açıkladı. Ağbal, bu artışın aynı şekilde milletvekili emeklilerine de yansıtılacağını bildirdi. SÖZCÜ, bu zammı daha önce yazmış ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşının 1 Ocak’tan itibaren 29 bin liradan 32 bin 643 liraya, emekli milletvekillerinin maaşının da diğer ödemeler hariç 7 bin 350 liradan 8 bin 274 liraya çıkacağını yazmıştı.

Fazla zammı istemem

Maliye Bakanı Ağbal’ın açıkladığı yüzde 12,6’lık yüksek zamma komisyonda ilk tepki CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’dan geldi. Erdoğdu, Bakan Ağbal’a, “Ben kendi adıma bir şey istemiyorum Sayın Bakan. Milletvekili emeklisine yapılan zam memurlara yapılan zamdan daha fazla değil, öyle değil mi? Açıkça söylüyorum, ben kendi adıma onlardan daha fazla bir zammı istemiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın durumu iyi, fazla zamma ihtiyacı yok

HDP Milletvekili Garo Paylan da Cumhurbaşkanı maaşına yapılan zamma tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini emeklilerin üzerinde zam verilmesinin kamu vicdanını yaralayacağını belirten Paylan, “Cumhurbaşkanımızın Allaha şükür ihtiyacı yok. Niye daha fazla zam alsın. Emeklilere verilen zammın üzerinde bir zam olmasın, mümkünse onun altında olsun. Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri geliri yüksek insanlar , emeklilerden daha az zam alması gerekir” dedi. Paylan, Bakan Ağbal’a emeklilerin ne kadar zam aldığını da sordu. Bakan Ağbal, daha düşük zam alan işçi ve Bağ-Kur emeklileri yerine memur emeklilerinin yüzde 6 artı yüzde 5’lik zammına işaret edip, emeklilere yüzde 11,2’lik zam verileceğini söyledi. Paylan, Cumhurbaşkanı ve milletvekili zammının aşağı çekilmesi için Bakan Ağbal’dan talepte bulundu. Ağbal, “Bu konu komisyonumuzun görevi. Bu komisyon isterse çekebiliriz” dedi.

Vekile zam 800 lira, emekliye 100 lira

CHP Milletvekili Musa Çam da vatandaşın gözünün milletvekili maaşlarında olduğunu, yüksek zam nedeniyle vatandaşın karşısında zor anlar yaşadıklarını söyledi. Çam, “Cumhurbaşkanı’nın maaşına bağlı olarak artan vekil maaşları ister istemez vatandaşın gözüne batıyor. Zamda haksızlık var. Yüzde 10 zam dediğinizde bin lira aylık alan Bağkur SSK emeklisine 100 lira zam yansıyor. Yaklaşık 8 bin lira maaşı olan emekli milletvekili ise yüzde 10 zamda 800 lira zam alıyor. Yüksek zam yapacaksak 10 milyon emeklimize yapalım” dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@