TBMM Onayladı Borçların Büyük Kısmı Siliniyor! SGK Prim Borçları, Vergi Cezaları, Faizler

TBMM'de kabul edilen düzenleme kapsamında vatandaşların borçlarına dair gecikme faizleri silinecek. İsteyenler için ise borçlar uzun vadeli ödeme planıyla yapılandırılacak. İşte TBMM'de kabul edilen ve devlete borcu olanları yakından ilgilendiren düzenlemeye dair son detaylar.

TBMM Onayladı Borçların Büyük Kısmı Siliniyor! SGK Prim Borçları, Vergi Cezaları, Faizler

Kamu borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin AK Parti tarafından hazırlanan düzenleme kabul edildi. TBMM'de gerçekleştirilen düzenleme kapsamında çeşitli kurumlara borçları olanlar peşin ödeme fırsatlarından yararlanarak borçlarını ödeyebilecekler. Geri ödemelerde taksitli ödeme yöntemini tercih edenlere ise avantajlı uzun vadeli bir plan hazırlanacak. 

Aşağıda yer alan kamu kurumlarına borçları olanların borçları yapılandırma kapsamında girecek. 

Ticaret Bakanlığı,

Hazine ve Maliye Bakanlığı,

Sosyal Güvenlik Kurumu,

İl özel idareleri,

Belediyeler

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı

TBMM KABUL EDİLDİ KAMU BORÇLARI YAPILANDIRILACAK

Yukarıda listede yer alan kamu kurumlarına ödenmesi gereken 30 Nisan 2021 ve öncesinde beyana dayanan vergilerde verilmesi gereken beyannamelerin vergi, vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme cezaları, 2021 yılı için 30 Nisan 2021 tarihine kadar tahakkuk eden vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, gecikme cezaları, idari para cezaları, SGK tarafından tahakkuk ettiği halde ödenmemiş, sigorta primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezaları belediyelerin amme alacakları yapılandırma kapsamında olacak. 

Motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.

Belediyelerin su, atık su ve katı atık ücretleri, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları.

ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Söz konusu borçların ödemelerinde vatandaşlara 36 aya uzanan bir ödeme planı oluşturulacak. İsteyenler 6, 12 veya 18 ay tercihlerini de kullanabilecekler. Ödemeler 2 ayda bir olacak ve 36 ay vadeli ödeme planında 18 taksitte borçlar kapanacak. 

Peşin ödemelerde ise gecikme faizinin yüzde 90'ı silinecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@