Tavuk Yumurtası Üretimi Yüzde 6.2 Arttı

ANKARA(ANKA) - Tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 6.2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.6 arttı. Tavuk yumurtası üretimi 1.5 milyar adet olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kuru

Haberler 11.05.2015, 13:13
Tavuk Yumurtası Üretimi Yüzde 6.2 Arttı

ANKARA(ANKA) - Tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 6.2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.6 arttı. Tavuk yumurtası üretimi 1.5 milyar adet olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı Kümes Hayvancılığı Üretimini açıkladı. Buna göre, tavuk yumurtası üretimi 1.5 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 6.2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.6 arttı.

Kesilen tavuk sayısı 100 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 455 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 13.8 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.2 arttı. Mart ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 23.3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28 arttı.

Tavuk eti üretimi 170 bin 104 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 140 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 13.2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.7 arttı. Mart ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 19.2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.6 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.9 arttı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@