Taşıt Kredisi Kaç Yaşında Ki Araçlara Kadar Verilir?

Araç sahibi olmak pek çok insanın yakın gelecekteki hedefleri arasında yer almaktadır. Ancak araç satın alabilmek için bireylerin nakite, çeşitli teşvik ve desteklere ihtiyacı bulunmaktadır. 

Taşıt Kredisi Kaç Yaşında Ki Araçlara Kadar Verilir?

Taşıt kredisi, adından da anlaşılacağı üzere bir bireyin araç satın alabilmesi için bankalardan talep etmekte olduğu kredi biçimidir. Bankaların araç kredisi adı altında bireylere kredi verdiği bilinmektedir. Ancak her araç için kredi verilmemektedir. 

Araç sahibi olmak herkesin hayalidir. Ancak maddi anlamda yetersiz koşullar bireylerin bu hayalini ertelemelerine neden olmaktadır. Bu durumda bireyler hayallerini ertelememek adına gerekli olan eksik parayı bulmaya çalışmaktadır. Ancak bireyin çevresinden bahsi geçen bu parayı bulabilmesi çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Bu duruda da bankalar devreye girmektedir. 

Bilindiği üzere günümüz koşullarında bankadan kredi çekmek eskiye nazaran çok daha basit bir işlemi içermektedir. Geçmişte bireylerin kredi çekmesi oldukça zor bir işlemken günümüzde bankalar bireylere kredi sağlama noktasında kolaylık sağlamaktadır. Hatta geçmişte bir kişi kredi çekmek için kefile de ihtiyaç duymaktaydı. Bu durum süreci daha zora sokmaktaydı. Günümüzde ise hem kolay başvuru koşulları sağlanmıştır hem de kefil gibi durumlar ortadan kalkmıştır. 

Gelinen son aşamada bankaların verdiği kredilerin çeşitlendiği bilinmektedir. Kredilerin çeşitlerinin belirleyicisi, ihtiyacın ne olduğu ile alakalıdır. Örnek üzerinden gidecek olursak, bir insanın araca ihtiyacı varsa ve bu doğrultuda bir kredi çekmeyi planlıyorsa bunun adı araç kredisidir. Ülkemizin önemli bankaları olan Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank, TEB, Finansbank ve bunun gibi bankalar araç kredisi vermektedir.

Banka Taşıt Kredi Yaşı

Bankaların araç kredisi vermesi, ihtiyacı karşılama noktasında büyük bir kolaylığı da beraberinde getirmektedir. Ancak bu işlemin sağlanabilmesi için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bahsi geçen bu şartlardan ilki ve belki de en önemlisi, alınması planlanan aracın yaşıdır. Çünkü bankalar belirli bir yaşın üzerinde olan araçlara kredi desteği sağlamamaktadır. Genel bir araştırma yapacak olursanız, bankaların genellikle 5 yaşın daha üzerinde olan araçlara kredi desteği sağlamadığı görülmektedir. Her ne kadar bu durum bireylerin mağdur olmasına neden olsa da, bankalar bu konuda taviz vermemektedir. 

Bilindiği üzere bankalar birbirinden farklı işleyiş ve özelliklere sahiptir. Buradan hareketle her bankanın koşulları da değişmektedir. Yani, genel itibari ile bankaların araç kredisi için vermiş olduğu koşul aracın 5 yaşından küçük olmasıdır. Ancak bazı bankaların 5 yaşın üzerinde olan araçlara da araç kredisi çıkarmakta olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kaç yaşa kadar araç kredisi verilir sorusunun yanıtı için bankalarla iletişime geçmek gerekmektedir. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@