Taşeron işçiler 53 gün süren kadro eylemlerini bitirdi

ZONGULDAK'ın Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi'nde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Santrali'nde (ÇATES) kadroya geçmek için geçen 20 Şubat’ta eylem başlatan ve 6 gün sonra iş akitleri fesih edilen 138 taşeron işçisi, 53 gün...

Haberler 13.04.2016, 16:18
Taşeron işçiler 53 gün süren kadro eylemlerini bitirdi
ZONGULDAK'ın Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi'nde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Santrali'nde (ÇATES) kadroya geçmek için geçen 20 Şubat’ta eylem başlatan ve 6 gün sonra iş akitleri fesih edilen 138 taşeron işçisi, 53 gün sonra eylemi bitirdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca özelleştirilerek Aralık 2014'te Bereket Grubu'na ait Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye devredilen ÇATES'te çalışan 138 taşeron işçi, ücretlerinde iyileştirme yapılması ve daimi kadroya geçmek için geçen 20 Şubat’ta eylem başlattı. Santral önünde kurdukları çadırda gece- gündüz ateş yakarak nöbet tutan işçiler, eylemlerinin 6’ncı gününde işten atıldı. İşveren, peş peşe 3 günden fazla işe gitmedikleri gerekçesiyle taşeron firmanın sözleşmesini fesih etti. İşsiz kalan işçiler, tekrar işlerine dönmek için avukatları aracılığıyla İş Mahkemesi'ne başvururken, eylemlerini de sürdürdü. Ancak işçiler, bazı arkadaşlarının sık sık rahatsızlanması ve işverenin olumsuz yaklaşımı nedeniyle eylemlerini bitirme kararı aldı. Santral önünde hergün nöbet tutan işçiler, 53’üncü günde dün akşam tesislerin önündeki çadırı kaldırarak eylemlerini bitirdi.

İşçi temsilcilerinden 35 yaşındaki Okan İnce, kadro almak için başlatılan eylemi yaşanan maddi imkansızlıklar, hastalıklar ve işverenin olumsuz yaklaşımları nedeniyle bitirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Hukuki sürecin devam ettiğini belirten İnce, "Biz bu süreci takip etmeye devam edeceğiz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dedi.

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@