Tarım Bakanı Pakdemirli'den Hasat Sezonu Öncesi Müdahale Alım Fiyatı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yeni hasat sezonu öncesi üretici destekleri ve müdahale alım fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tarım Bakanı Pakdemirli'den Hasat Sezonu Öncesi Müdahale Alım Fiyatı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli video konferans yöntemi ile tarım orman il müdürleri ve orman bölge müdürleriyle toplantı gerçekleştirdi. Bakanlığı 2021 yaz dönemi çalışmaları ve hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli tarım alanına dair de atılacak adımlara değindi. Üretici destek ödemlerinin yanında Bakan Pakdemirli müdahale alım fiyatları hakkında konuştu. 

2021 ÜRETİCİ DESTEKLERİ VE MÜDAHALE ALIM FİYATLARI

Bekir Pakdemirli'nin 2021 yılı yaz döneminde dair konuşmasının ilk bölümünü salgın tedbirleri oluştudu.

Halen dünyada en önemli başlığın Covid-19 olduğunu açıklayan Bekir Pakdemirli, bu süreçte gıda ve tarım ürünleri fiyatlarının oldukça etkilendiğini ifade etti. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde sektörün başarıyla yürütüldüğünü ifade eden Bakan Demirli, 2020 yulında olduğu gibi 2021 yılında da üreticilere bazı desteklerin, muafiyetlerin sürdüğünü ifade etti.

Tarım Bakanı Pakdemirli konuşmasının devamında ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin sağlanmasının ardından destek ödemelerinde ciddi artışlar olduğunu vurguladı. 2021 hasat dönemi öncesi ve sürecinde sağlanacak ödemelere de değinen Bakan Pakdemirli şu ifadeleri kullandı. 

"Bitkisel üretim desteklerinin yüzde 50'sinden fazlasını ilk 4 ayda ödedik. Müdahale alımlarında ise üretici dostu politikalar yürütüyoruz ve bunu da müdahale kurumlarımızı zarar ettirmeden yapıyoruz. Bu yıl da yeni hasat sezonuna girerken, yine alım fiyatlarını açıklamaya başlayacağız. Dünyadaki ve ülkemizdeki piyasaları yakın şekilde takip ederek, üreticimizi memnun edecek fiyatları açıklayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Toplantıda 2021 yılı üretim hedeflerine hakkında da konuşan Bekir Pakdemirli mayıs ayında istenilen düzeyde yağışın olması durumunda 2020 yılına göre çok büyük kayıp olmadan sezonun tamamlanabileceğini ifade etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@