Tam Kapanma Öncesi İbre Yukarı Döndü! Altın ve Dolar Birikimi Olanlar Dikkat

FED faiz kararlarının açıklanmasının ardından dolar kuru yeni işlem gününe yükselme trendi ile başladı. Bir önceki kapanış rakamlarına göre yönünü yukarı çeviren dolar kurunda oluşan son durum ile dolar kurunun bu hareketi sonrası altın fiyatlarında oluşan tablo haberimizde.

Tam Kapanma Öncesi İbre Yukarı Döndü! Altın ve Dolar Birikimi Olanlar Dikkat

Haftanın en merak edilen ekonomik gelişmesi Amerikan Merkez Bankası'nın faiz kararları açıklamasıydı. FED beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve faiz oranlarını yüzde 0 ile yüzde 0.25 bandı arasında bıraktı. FED faiz kararlarının ardından ilk işlem gününde ise dolar kuru güne yükselme eğilimi ile başladı. 

DOLAR KURU GÜNE YÜKSELME EĞİLİMİ İLE BAŞLADI

FED kararlarının beklentiler doğrultusunda çıkması dolar kurunun herhangi bir dalgalanma yaşamasını engelledi. Dolar kuru, TL değişimde ilan edilen karar sonrası aşağı veya yukarı herhangi bir hareket olmadı. Kur FED kararı sonrası sakin seyrini korudu. 

ABD Başkanı Biden'ın, Türkiye'ye yönelik son açıklamalarının ardından yükselmesi beklenen dolar kurunda ise bu beklentiler de karşılanmamıştı. Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününün ilk işlem saatlerinde yukarı yönlü bir atak yapmış olsa da yerli mevduat sahiplerinin satışları ile tekrar başladığı noktaya dönmüştü. 

Dolar Kurunda Son Durum

Dolar kuru yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından yeni işlem gününe 8.20 TL bandından başladı. Bir önceki işlem gününe yüzde 0.28 oranında değer kazanan doların yanında Euro'da 10 TL altında değer bulmaya devam ediyor. Euro 9.97 TL bandında. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Altın fiyatları da, ABD 10 yıllık tahvil faizleri nedeniyle küresel piyasalarda dalgalanma süreci içerisinde. Nisan ayına yüzde 1.53 bandında başlayan tahvil faizleri yeniden 1.63 bandına kadar çıkmıştı. Bu hareketlenme sonrasında ise ons altın ve diğer altın fiyatlarında son tablo şöyle.

Küresel piyasalarda ons altın 1784 dolar bandından yer alıyor. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 470 seviyesinde bulunuyor. Çeyrek altın ise 777 TL bandına çıktı. 22 ayar bileziğin gram satış fiyatı 428 TL'den işlem görüyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@