Süt fiyatları yükseldi, inekler mezbahadan kurtuldu

MANİSA Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın süte müdahalesinin işe yaradığını belirterek, "Süt fiyatlarının 85 kuruşa kadar...

Haberler 21.04.2016, 17:36
Süt fiyatları yükseldi, inekler mezbahadan kurtuldu
MANİSA Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın süte müdahalesinin işe yaradığını belirterek, "Süt fiyatlarının 85 kuruşa kadar düşmesine Bakanlık el attı. Şimdi 1 lira 15 kuruştan alınıyor. Eti de kilosu 24 liradan satıyoruz. Sütün ucuzladığı süreçte çok fazla hayvan kesime gitti, ancak şu an üretici mutlu" dedi.

Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, 85 kuruşa kadar düşen süt fiyatlarının dengelendiğini belirterek, üreticilerin şuanda 1 lira 15 kuruştan süt sattığını söyledi. Fiyatların düştüğü süre içinde çok sayıda hayvanın kesime gittiğini vurgulayan Kırlıoğlu, kesimlerin durdurulduğunu belirterek, "Bazı süt sanayicileri fiyatları çok düşürmüştü. Bakanlık bununla ilgili harekete geçti ve piyasalara denge geldi. Bakanlık bu karara herkesin uyması gerektiğini söyleyip, aba altından sopa gösterdi. Firmalar şuanda fiyatları 1 lira 15 kuruşa çektiler. Bakanlık 'alırsanız alın almazsanız ben sütün hepsini toza döndürüp çekerim' dedi. Bütün firmalar da Bakanlık ile ters düşmemek için bu karar uydular. Bakanlık bu işte dik durdu. Süt sektörü şu anda oturdu" dedi.

Beklentilerini açıklayan Kırlıoğlu, çok fazla fiyat artışı istemediklerini ifade etti. Sütün yanında ette de durumun iyi olduğunu kaydeden Kırlıoğlu, kilosu 24 liradan kesim yapıldığını belirtti. Kırlıoğlu, "Ancak üreticinin zararının karşılanması zaman alacak. Hem et hem de sütte fiyatlar iyi. Fiyatların düştüğü zaman çok fazla hayvan kesildi. Damızlıkların kesimi şu anda durdu. Bakanlığın bundan sonra müdahalesinin devamını bekliyoruz. Bundan sonraki beklentimiz fiyatların düşmemesidir" diye konuştu.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@