Sürekli İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır 2021?

Sürekli iş göremezlik ödeneği iş gücünü kaybetmiş olan kişilere devlet tarafından verilen bir ödenek tipidir. Bu ödenekten yararlanmayı düşünen kişilerin çeşitli şartları yerine getirmesi gereklidir.

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır 2021?

Sürekli iş göremezlik ödeneği iş gücünü kaybetmiş olan kişilere devlet tarafından verilen bir ödenek tipidir. Bu ödenekten yararlanmayı düşünen kişilerin çeşitli şartları yerine getirmesi beklenir.

İş Kazası Maaş Şartları

Bir kişinin iş kazası alması için SSK veya Bağkur’lu olarak çalışması sırasında başına bir iş kazası gelmiş olması gerekir. İş kazası geçirmiş olan kişi, bu kaza sonucunda iş gücünün en az yüzde onunu kaybetmesi durumunda bu maaş tutarından yararlanmaya hak kazanır. Kişilerin maaş alması için öncelikli olarak işverenleri iş kazası bildirimini Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmak durumundadır. SGK’ya bu bildirimin yapılmaması durumunda bile iş gücü kayıplarının kurum tarafından iş kazası olarak kabul edilmesi lazımdır.

Sürekli İş Göremezlik Raporu Alma

İş göremezlik maaşı almak isteyenlerden istenen belgeler ise şu şekilde sıralanır. Bu belgelerin eksikliği veya yanlışlığı halinde başvuru işleminin başlaması söz konusu değildir:

  • İş göremezlik talep formu
  • Nüfus cüzdanı
  • İş kazası sonrasında alınmış olan epikriz raporu
  • Erkekler için askerlikle ilişkisinin olmadığını gösteren belge
  • İşe giriş sağlık raporu
  • Emeklilik tahsis talep formu

İş Göremezlik Başvurusu

Başvuru yapacak olan kişiler, iş kazasını yaşadıkları işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine başvuruda bulunmaları gerekir. İstenilen belgeleri eksiksiz şekilde ilgili merkeze teslim eden kişilerin başvuruları alınmış olacaktır. Başvuruları elden başlatacak kişiler, dilerse posta yolu sayesinde belgeleri merkezi göndererek bu şekilde başvuru işlemlerini başlatabilirler. İş göremezlik maaşı için kişilerin belirtilen oranda iş gücü kaybı yaşaması lazımdır. Aksi takdirde iş göremezlik maaşı için yapılan başvurular geçersiz sayılmış olur.

Başvuru yapmış olan kişilerin bu başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazası komisyonu tarafından değerlendirme altına alınmış olunur. İş kazasını kabul eden bu komisyon, kişinin sağlık raporunu da bildirmesini ister. Özellikle sağlık raporunda yüzde on ve daha fazla oranda iş gücü kaybı olduğunun tespit edilmesi sayesinde iş göremezlik maaşının bağlanması söz konusu hale gelmiş olacaktır. İş göremezlik başvurusu süreci ise genel olarak üç ay kadar sürer.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@