Standart&poor's : Türkiye Yatırımcı Güvenindeki Değişimlere Karşı Hassas

İSTANBUL (ANKA)-Uluslararası kredi derecelendirme  kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye ve Endo...

Haberler 28.09.2015, 18:45
Standart&poor's : Türkiye Yatırımcı Güvenindeki Değişimlere Karşı Hassas

İSTANBUL (ANKA)-Uluslararası kredi derecelendirme  kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye ve Endonezya'yı karşılaştırmayı analiz eden raporunda her iki ülkenin bir dizi benzerlik taşımasına karşın mevcut politika eğilimleri nedeniyle kredi değerliliği açısından zıt yönlerde gittiğine dikkat çekti. Raporda her iki ülkenin yatırımcı güveni ve küresel likiditeki değişimler karşısında kırılgan olmakla beraber,Türkiye'nin yatırımcı güvenindeki değişikliklere aynı kredi notuna sahip Endonezya'ya kıyasla daha hassas olduğu belirtildi. 

Standard & Poor's raporunda her iki ülkenin döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunun BB+ olarak derecelendirildiği hatırlatılırken,Türkiye'nin kredi notu görünümünün negatif, Endonezya'nın da pozitif olduğu kaydedildi.Raporda Türkiye'nin yüksek dış borcu ve daha büyük finansman gereksinimi nedeniyle yatırımcı güvenindeki değişikliklere Endonezya'dan daha hassas olduğu kaydedildi. 

S&P tarafından hazırlanan raporda "Her iki ülke paylaştıkları benzerliklere rağmen zıt yönde yol alıyorlar" yorumu yapılırken "Politika eğilimleri Türkiye'de  kötüleşirken, Endonezya'da göreceli olarak iyileşiyor.Daha yüksek dış borcu ve daha geniş finansman gereksinimi Türkiye'yi yatırımcı güvenindeki değişikliklere Endonezya'dan daha duyarlı  hale getiriyor" denildi.

Raporda Türkiye'nin ekonomik büyüklük olarak orta gelir ülkesi kategorisinde yer alırken, Endonezya'nın gelir düzeylerinin düşük olduğu ve ancak mütevazi oranlarda arttığı belirtilerek, 2015'te Endonezya'da kişi başı milli gelirin Türkiye'nin yüzde 60 daha altında 3 bin 600 dolar olarak gerçekleşeceği,Türkiye'de kişi başı milli gelirin ise 9 bin 600 dolar düzeyinde olacağı tahmininde bulunuldu. (ANKA)

(NÇ/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@