SSK SGK Bağkur Memur ve Emekli Maaş Zammı! Mayıs 2021 Enflasyon Oranlarına Göre

TÜİK mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre mayıs ayında enflasyon oranları yüzde 0.89 oranında arttı. Peki bu artışın ardından enflasyon farkı zammı için yeni oran yüzde kaç oldu? İşte SSK SGK Bağkur Memur ve Emekli maaş zammı için son oran ve TÜİK verileri.

SSK SGK Bağkur Memur ve Emekli Maaş Zammı! Mayıs 2021 Enflasyon Oranlarına Göre

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile Mayıs 2021 dönemi enflasyon oranlarını açıkladı.  SSK SGK Bağkur Memur ve Emekli maaş zammı için oldukça önemli olan bu veriler sonrasında yılın 5 aylık verileri açıklanmış oldu. 

YILIN 5 AYLIK ENFLASYON ORANLANLARI BELLİ OLDU

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen son enflasyon verilerinde "TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,89, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,13 artış gerçekleşti." bilgisi yer aldı. 

Bu oran ile enflasyon oranları yüzde 0.89 oranında yükselmiş oldu. 

ENFLASYON FARKI YÜZDE KAÇA ÇIKTI?

Bilindiği üzere SSK SGK Bağkur Memur ve Emekli maaş zammı için enflasyon oranları doğrudan etkili.

Memur ve memur emeklileri maaşlarına Temmuz döneminde enflasyon farkı zammı alacak. SSK SGK Bağkur kapsamında emekli olanlar ise maaşlarına doğrudan enflasyon oranlarında zam alacaklar. TÜİK tarafından açıklanacak 6 aylık verilere göre bu oranlar netlik kazanacak. 

Mayıs 2021 dönemine dair verilerin belli olmasının ardından 5 aylık enflasyon oranları netleşti. Şuan oluşan rakamlara ise enflasyon oranı yüzde 5.45'ten 0.89'luk artışla 6.34 bandına çıktı.

5 AYLIK ENFLASYON ORANLARINA MAAŞ ZAM ORANLARI

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam yüzde 3 net zam ve enflasyon oranlarının yüzde 3'lük kısmından fazlası için enflasyon farkı zammı. Bu kapsamda yüzde 3 net zam alacak memur ve memur emeklileri şuan ki verilere yüzde 3.38 oranında da ek zam alacaklar. Maaş zam oranı ise yüzde 6.38 seviyesinde olacak. 

SSK ve Bağkur emeklileri için ise oluşan enflasyon oranlarına göre yüzde 6.38 oranında zam yapılacak.

Bu zam oranına Haziran 2021 enflasyon oranları da eklenecek ve Temmuz ayında memurlara, memur emeklilerine SSK Bağkur emeklilerine yapılacak zam oranı belli olacak. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@