SSK Bağkur Zamlı Maaşlar Netleşiyor! 1500 TL, 2000 TL Aylık için Zam Tutarları

Emekli vatandaşlar Temmuz ayında maaşlarına yeni dönem zammı alacaklar. Enflasyon oranlarına göre belirlenecek zam oranları için sadece iki aylık veri kaldı. Peki elde edilen son verilere göre emekliler ne kadar zam alacaklar? İşte beklenen rakamlar.

SSK Bağkur Zamlı Maaşlar Netleşiyor! 1500 TL, 2000 TL Aylık için Zam Tutarları

Kamuda çalışan memurlar ile emekli maaşı alan vatandaşların gözü kulağı 2021 Temmuz ayı maaş zam oranlarına çevrildi. 

Yılın ilk dört ayında oluşan enflasyon oranları çalışanların ve emeklilerin alım gücünü olumsuz etkiledi. Gıda fiyatları başta olmak üzere temel ürünlerde yaşanan fiyat artışları vatandaşların ev ekonomisini bozdu. Bir nebze rahatlamak için maaş zam oranlarını bekleyenler için ise süreç netlik kazanmaya başladı. 

EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANLARI NETLEŞİYOR

Emeklilere yapılacak olan maaş zammı hesaplaması emekli sandığı emeklileri ile SSK Bağkur emeklileri için farklılık gösteriyor. 

Emekli sandığı kapsamında emekli olan memur emeklilerinin maaşlarına net zam ve üzerine enflasyon oranı şeklinde zam yapılacak. Memur emeklilerin Temmuz'da yüzde 3 net zam alacaklar. Ayrıca memur emeklilerinin maaşları enflasyon farkı oranında da artacak. 

SSK ve Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşlarda ise zam oranları çok daha farklı hesaplanacak. SSK Bağkur emeklilerinin maaşlarına net zam yapılmayacak. Enflasyon oranı yüzde kaç oranında çıkarsa o oranda zam yapılacak. Diğer bir deyişle enflasyon oranı, SSK Bağkur emeklilerinin maaş zammı olacak. 

YILIN İLK 4 AYLIK VERİLERİ AÇIKLANDI

Son olarak 3 Mayıs tarihinde TÜİK Nisan 2021 dönemi enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan veri ile yılın ilk 6 ayında oluşacak enflasyon oranlarının 4 aylık bölümü belli oldu. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayı enflasyon rakamlarının yanında Mayıs ve Haziran verileri de eklenince maaş zam oranları belli olacak. 

Bu zamana kadar açıklanan 4 aylık enflasyon oranı yüzde 5.45 olarak çıktı. Emekli Temmuz zammı 2021 için 2 kritik veri kaldı. Uzmanlar değerlendirmelerinde ise maaşlara yapılacak zam oranının yüzde 7.60 seviyesinde olacağını öngörüyorlar. Eğer bu oran doğru çıkarsa hem memurlar hemde SSK Bağkur emeklileri aynı oranda yüzde 7.60 oranında zam alacaklar. 

* 1500 TL maaş alan bir emeklinin maaşı yüzde 7.6 oranla 114 zam alacak.

* 2000 TL maaş alan bir emeklinin maaşı ise yüzde 7.6 oranla 152 TL artacak. 

TÜİK 3 Temmuz tarihinde Haziran 2021 döneminde enflasyon oranlarını açıklayacak ve zam oranları son halini alacak. Maaşlar ise 15 Temmuz'dan itibaren zamlı olarak ödenecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@