Spk'nın Ağustos Ayı Anketi Açıklandı: Dolar Artacak

ANKARA(ANKA) - SPK’nın Ağustos ayı beklenti anketine katılanların yüzde 62’si önüm&uu...

Haberler 11.09.2015, 15:50
Spk'nın Ağustos Ayı Anketi Açıklandı: Dolar Artacak

ANKARA(ANKA) - SPK’nın Ağustos ayı beklenti anketine katılanların yüzde 62’si önümüzdeki 6 ayda, yüzde 68’i ise bir yılda doların artacağını belirtiyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ağustos ayı Sermaye Piyasası Beklenti Anketini açıkladı. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların gösterge bono faiz oranına ilişkin olarak yüzde 52’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, yüzde 56’sı önümüzdeki altı ay, yüzde 44’ü ise önümüzdeki bir yıl artış bekliyor. ABD dolarında, katılımcıların yüzde 62’si önümüzdeki ay, yüzde 68’i önümüzdeki altı ay ve yüzde 45’i önümüzdeki bir yıl artış bekliyor. Euro’ya ilişkin olarak katılımcıların yüzde 51’i önümüzdeki ay, yüzde 54’ü altı aylık dönem ve yüzde 42’si önümüzdeki bir yıl için artış bekliyor.

Halka açılacak şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 71’i önümüzdeki ay, yüzde 55’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı yüzde 50 olarak gerçekleşti. Özel sektör borçlanma araçlarının ihracına ilişkin olarak önümüzdeki ay katılımcıların yüzde 58 ile çoğunluğu değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için koşullarda iyileşme beklentisi ağırlık kazandı, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 42 ve yüzde 59 olarak gerçekleşti. Katılımcıların yüzde 52’si önümüzdeki ay, yüzde 42’si önümüzdeki altı ay yabancı yatırımcı oranına ilişkin olarak değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı yüzde 45 olarak gerçekleşti.

-MAKROEKONOMİK GÖSTERGELERE YÖNELİK BEKLENTİLER-

Ankete göre, gösterge bono faiz oranına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 52’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, yüzde 56’sı önümüzdeki altı ay, 44’ü ise önümüzdeki bir yıl artış bekliyor. Katılımcıların yüzde 62’si önümüzdeki ay, yüzde 68’i önümüzdeki altı ay ve yüzde 45’i önümüzdeki bir yıl ABD dolarında artış bekliyor.

Önümüzdeki ay, altı aylık dönem ve önümüzdeki bir yılda Euro’da artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 51, yüzde 54 ve yüzde 42 oldu.

-HALKA AÇILACAK ŞİRKET SAYISI AYLIK BEKLENTİ-

Halka açılacak şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 71’i önümüzdeki ay, yüzde 55’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı yüzde 50 olarak gerçekleşti.

Özel sektör borçlanma araçlarının ihracına ilişkin olarak önümüzdeki ay katılımcıların yüzde 58 ile çoğunluğu değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için koşullarda iyileşme beklentisi ağırlık kazandı, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 42 ve yüzde 59 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların yüzde 52’si önümüzdeki ay, yüzde 42’si önümüzdeki altı ay yabancı yatırımcı oranına ilişkin olarak değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı yüzde 45 olarak gerçekleşti.  Reel kesimin yurtdışı borçlanma durumuna ilişkin olarak katılımcıların yüzde 61 ile önümüzdeki ay, yüzde 41 ile önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönemde artış beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı yüzde 52 oldu. (ANKA)

(AR/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@