Son Dakika! Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! PPK Mayıs 2021 Karar Metni

Merkez Bankası 2021 Mayıs PPK faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası'nın resmi sitesinden ilan edilen son dakika karar metninde politika faiz oranlarının yüzde 19.00 bandında sabit tutulduğu, faiz oranlarının değiştirilmediği bildirildi.

Son Dakika! Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! PPK Mayıs 2021 Karar Metni

Merkez Bankası mayıs ayı PPK faiz kararı açıklandı. Mayıs 2021 dönemi Para Politikaları Kurulu toplantısından faiz oranlarının sabit tutulduğunu bildirildi. Alınan bu karar kapsamında Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 19.00 bandında kaldı. 

İşte ilan edilen karar metninde yer alan diğer ayrıntılar. 

MERKEZ BANKASI PPK FAİZ KARARI MAYIS 2021

Merkez Bankası Başkanlığı görevinde Mart ayının son günlerinde gelen Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirilen Para Politikaları Kurulu Toplantısı sabah saatlerinde başladı. Sabah saat 10.00 itibariyle başlayan toplantının tamamlanmasının ardından saat 14.00'de TCMB'nin sitesinden alınan kararlar açıklandı. 

Para piyasalarının uzun zamandır merakla beklediği faiz kararına dair Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda hareket etti. Piyasaların genel kanısı olan faiz oranlarının sabit tutulması yönünde karar veren Merkez Bankası, enflasyonla mücadele vurgusunda bulundu. 

Karar Açıklaması

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir".

"Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır."

POLİTİKA FAİZ ORANLARI YÜZDE 19.00 BANDINDA

Merkez Bankası'nın Nisan PPK ve Mayıs ayı PPK faiz kararlarında faiz oranlarını sabit tutması nedeniyle politika faiz oranları yüzde 19.00 bandında sabit kaldı. 

PPK toplantısı kapsamında en son atılan değişiklik adımı mart 2021 PPK toplantısında olmuştu. Mart PPK toplantısına başkanlık eden Naci Ağbal, o dönem 200 baz puan faiz artırmış ve politika faiz oranlarını yüzde 17.00 seviyesinden yüzde 19.00'a çıkarmıştı. 

Naci Ağbal daha sonra Merkez Bankası başkanlığı görevinden alınmış ve yerine Şahap Kavcıoğlu getirilmişti. Şahap Kavcıoğlu Başkanlığında gerçekleştirilen Nisan PPK ve Mayıs ayı PPK toplantılarında ise faiz oranları değişmedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@