Societe Generale Yılsonu Dolar Kuru Tahmini 9,30 Seviyesine Çekti

Piyasalarda görülen hareketlilik üzerine bir yeni açıklamada Societe Generale tarafından yapıldı. Yeni işlem haftasına yükseliş ile başlayan dolar için yıl sonu kur tahmini 6,20 seviyesinden 9,30 seviyesine çeken Societe Generale konu ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada dolar artışının devam edeceği belirtilirken Türk varlıklarından uzaklaşma ön görüldü.

Societe Generale Yılsonu Dolar Kuru Tahmini 9,30 Seviyesine Çekti
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde yapılan değişiklik üzerine 3 aylık yavaşlama dönemini geride bırakarak yeni haftaya yükseliş ile başlayan dolar kurunun artış serüveni sürecek.  Daha öncesi Türk Lirası ve Türk varlıkları lehine uzun ve kısa vadede değişik pozisyonlarda bulunan Societe Generale, dolar/TL hareketliliği sonucu 2021 yılsonu dolar kuru tahminini olumlu yönde revize etti.

TL üzerindeki kısa pozisyon hedefini güncelleyen Societe Generale, yılsonu dolar kuru tahmini 6,20 seviyesine çekmiş, zarar-kes seviyesini de 7,18 olarak belirlemişti. Societe Generale tarafından yapılan açıklama ile 2021 yılı yılsonu dolar kuru tahmini 6,20 seviyesinden 9,30’da çekildi.

Dolar Kurunda Görülen Artış Devam Edecek

Piyasalarda son 3 aylık dönemde daha yavaş hareket içinde olan dolar kuru yükselişe geçti. Yılsonu dolar kuru beklentisi gelişmeye paralel olarak yukarı yönlü hareketlendi. Konuya ilişkin açıklama yapan Societe Generale’in Gelişen Piyasalar Strateji Müdürü Phoenix Kalen, kur krizinin yaşanmasının olağan olduğuna dikkat çekti.

Euro/TL ikilisinde Türk Lirası’nın lehine yönde gelişmelerin yaşanması ile zarar-kes seviyelerinin kapandığını belirten Kalen, Türk varlıklarından uzun pozisyonlarda çıkmayı uygun gördüklerini ifade etti.  Son haftalarda dolar kurunda görülen azalışa dikkat çeken Kalen, dolarda başlayan artışın devam edeceğini, dolar hesaplarının artma eğilimi gösterdiklerini belirtti.

Türk Lirası Kademeli Olarak Değer Kazanabilir

Kalen, yılsonu dolar kuru tahmininden önce şubat ayında TL karşısında yükselişe geçen doların zarar-kes seviyesine ulaştığını ve uzun pozisyonda kapandığını vurguladı. Uzun pozisyonda kapanmanın ardından Euro/TL’de 8.04 seviyesinde kısa pozisyon açtıklarını söyleyen Kalen, Türk Lirası’nın kademeli olarak değer kazanmasının mümkün olduğunu belirtti. Kalen verdiği röportajda 8,04 hedefi ile Euro/TL olarak açılan yeni uzun pozisyon ile Türk Lirası’nın Euro karşısında yüzde 10 değerlenmesini beklediklerini ifade etti.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@