Societe Generale Türk Ekonomisi Raporu! Kısa Ve Orta Vadeli Dolar Kuru Tahminleri Değişti!

Dünyanın önemli bankalarından birisi olarak gösterilen Societe Generale dolar kuru tahminlerinde güncelleme yapıldığını duyurdu. Türk ekonomisine dair yeni bir rapor yayınlayan banka kısa ve orta vadede dolar kuru tahminlerini açıkladı.

Societe Generale Türk Ekonomisi Raporu! Kısa Ve Orta Vadeli Dolar Kuru Tahminleri Değişti!

Türk lirasına karşı yabancı finans kuruluşlarının ilgisi artarak devam ediyor. Türk lirası için olumlu veriler gelmeye devam ederken Societe Generale'nin Türk ekonomisi için yeni raporu yayınlandı.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ REVİZE EDİLDİ!

Societe Generale tarafından yayınlanan yeni raporda Türk lirasının yıl içerisinde alacağı pozisyona dair öngörülere yer verildi. 2021 yıl sonunda banka tarafından dolar kurunun 6,20 TL olacağı tahmin edildi. Kısa vadede ise dolar kurunun kapanış hedefinin 6,45 TL olduğunun altı çizildi.

MERKEZ BANKASI NE ZAMAN FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK?

Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen tarafından hazırlanan raporda politika faizinin yılın ilk yarısında sabit kalacağına dikkat çekildi. Üçüncü çeyrek ve son çeyrekte ise Merkez Bankası'nın 100'er baz puanlık iki faiz indirimine gideceğinin tahmin edildiği belirtildi.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ!

Ünlü ekonomist Phoenix Kalen dolar kuruna ilişkin ise, “Dolar kurunda kısa vadede hedef artık 6,45 TL olmuştur diyebiliriz. Buna yönelik hareketleri kurda takip edebileceğiz. Orta vadede ise 2021 yıl sonunda dolar kuru 6,20 TL seviyeleri için hareket edecektir. Euro kuru ise kısa vadede 7,82 TL'yi hedef olarak belirleyecektir. Ocak ayında hazırladığımız raporda kısa vadeli dolar kuru hedefini 6,71 TL olarak belirlemiştik. Ancak Türk lirasının pozistif görünümünü yükseltmesi nedeniyle bu tahminlerde güncelleme yapmak zorunda kaldık.” dedi.

ENFLASYON DÜŞECEK Mİ?

Societe Generale tarafından hazırlanan raporda Türkiye'nin mali yapısındaki güçlü duruşun devam ettiğine vurgu yapıldı. Ayrıca 2021 yılı içerisinde ülkedeki ekonomik toparlanmanın kuvvetli olacağı da ifade edildi. Enflasyon beklentilerine de değinen Societe Generale raporunda son aylarda bu beklentilerin istikrara kavuştuğuna dikkat çekildi. Türk lirasındaki kazançlar dikkate alındığında ise enflasyonun ilerleyen aylarda 400 baz puan düşebileceği açıklandı.

Societe Generale raporuna göre Türkiye'de ters dolarizasyonda önemli gelişmelerin yaşandığı ve Merkez Bankası'nın da eksik olan rezervlerini kademeli olarak kapatacağı söylendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@