Şimşek'ten Bütçe Değerlendirmesi: Sonuçlar Mali Disiplinden Taviz Verilmediğinin Kanıtı

ANKARA(ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekim ayı bütçe sonuçlarını, “Siyasi belirsi...

Haberler 16.11.2015, 11:25
Şimşek'ten Bütçe Değerlendirmesi: Sonuçlar Mali Disiplinden Taviz Verilmediğinin Kanıtı

ANKARA(ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekim ayı bütçe sonuçlarını, “Siyasi belirsizliğe, küresel ekonomideki zayıf seyre, finansal dalgalanmalara ve jeopolitik gerginliklere rağmen elde edilen bu performans Ak Parti hükümetlerinin mali disiplinden taviz vermediğinin en somut kanıtıdır” ifadeleriyle değerlendirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 yılı Ocak-Ekim dönemi Bütçe sonuçlarını değerlendirdi. ‎Bütçe gerçekleşmelerinin 2015 yılında genel devlet için öngördükleri sıfır açık hedefine rahatlıkla ulaşacaklarını gösterdiğini belirterek,  “Merkezi yönetim bütçesi 2015 yılı Ekim ayında 7,2 milyar TL fazla, Ocak-Ekim döneminde ise 6,2 milyar TL açık vermiştir. Hatırlanacak olursa 2014 yılı Ekim ayında bütçe açığı 3 milyar TL, Ocak-Ekim döneminde ise 14,9 milyar TL olarak gerçekleşmişti. Bu, geçen seneye göre bütçede yaklaşık 8-10 milyar TL'lik iyileşmeye tekabül etmektedir” ifadelerini kullandı.

Şimşek, siyasi belirsizliğe, küresel ekonomideki zayıf seyre, finansal dalgalanmalara ve jeopolitik gerginliklere rağmen elde edilen performansın Ak Parti hükümetlerinin mali disiplinden taviz vermediğinin en somut kanıtı olduğuna işaret etti.

Güçlü bütçe performansında, öngörülenden daha yüksek gelir gerçekleşmelerinin belirleyici olduğunu söyleyen Şimşek, “Bütçe gelirleri, 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 oranında artmıştır. Bu artış, 2015 yılı Bütçe Kanununda öngördüğümüz yüzde 6,3'lük artış hedefinin iki katından fazladır. Ayrıca bütçe giderlerini kontrol altında tutmamızda bu performansta etkili olmuştur. 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde bütçe giderleri yüzde 11,5 oranında artarak 404,2 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bütçe giderleri yılın tamamı için öngördüğümüz 503 milyar TL'lik harcama tahmininin yüzde 80'ine denk düşmekte ve hedeflerimize paralel seyretmektedir” açıklamasında bulundu.

Söz konusu tablonun tesadüf bir eseri olmadığını, bütçe disiplini konusundaki hassasiyetlerini yansıttığını ifade eden Şimşek,  “Bu yıl genel kamu dengesinin açık vermeyecek olması Türkiye ekonomisinin bir çıpası olarak mali disiplini daha da pekiştirmiştir. Bu sayede Türkiye'nin iç ve dış şoklara karşı dayanıklılığı artmıştır” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@