Sigortalı Kadın ve Erkeklerin Mali Hakları! Çalışan Herkes Bilmesi Gerekiyor

Çalışma hayatında yer alan kadın ve erkeklerin bilmeleri gereken hakları var. Hem mali hemde sosyal hakları bulunan çalışanların göz önünde bulundurması gereken tüm hususlar yazımızda.

Sigortalı Kadın ve Erkeklerin Mali Hakları! Çalışan Herkes Bilmesi Gerekiyor

SGK'ya prim ödeyen çalışanlara sağlanan haklar işverenler ve çalışanlar tarafından çok iyi bilinmeli. 

Herhangi bir taraf adına mağduriyet oluşmaması adına sağlanan ve yasal olarak koruma altında haklar SGK koruması altındadır. Peki kadın çalışanlar ve erkek çalışanlar için bu haklar nelerdir? Bilinmesi gerekenlerin tamamı haberimizde. 

SGK KORUMASINDA OLAN ÇALIŞAN HAKLARI

Sosyal Güvenlik Kurumu hasta olan sigortalı çalışanlara iş görememezlik ödeneği sağlar. Kadın çalışanların anne olma sürecinde doğum izni sağlar. Doğum sonrası babaya izin sağlar. Bunun dışında çalışma hayatında çalışanların işten çıkarılma sürecinde kıdem tazminatı ödenmesine dair kontrolü gerçekleştirir. Çalışanların prim ödemelerini, izin haklarını ve diğer tüm haklarını SGK korur. Bu hakları genel itibariyle sizlerle paylaşıyoruz. 

İş Görememezlik Ödeneği

Çalışanlar hasta olduklarında, mesleki hastalığa yakalandıklarında yada iş yerinde kaza geçirdiklerinde sağlık raporu alırlar. Sağlık raporunda çalışanın belli süre çalışamayacağı ilan edilirse o dönem için işveren SGK'ya başvuruda bulunur. Bu süreç için SGK işçiye rapor parası, diğer bir deyişle iş görememezlik ödeneği öder. Ödemeler günlük olarak hesaplanır.

Doğum İzni

Çalışma hayatında yer alan kadınların hamile kalmaları durumunda doğum öncesi ve sonrasında doğum izni kullanırlar. 16 hafta doğum izni kullanacak olan çalışanların ödemeleri SGK tarafından yapılır. Doğum izin ödemesi kadın çalışanın maaşına göre belirlenir. En düşük ödemeler asgari ücretle çalışan kadınlara yapılır. 2021 yılı itibariyle asgari ücretle çalışan bir kadın çalışana SGK doğum izin parası olarak 8 bin 904 TL ödeme yapar. 

Erkeklere, Babalara Doğum İzni

Çalışma hayatında yer alan tüm erkekler baba olduklarında doğum izni kullanabilirler. Hem kamu çalışanları hemde özel sektörde işçi olarak çalışanlar için sağlanan doğum izni değişkenlik gösterir. Özel sektörde çalışanlar 5 gün doğum izni kullanır bu sürede ücret kesintisi yaşamaz. 

Kıdem Tazminatı Takibi 

SGK çalışanların işten ayrılma sürecini takip eder. Eğer çalışanlar işlerinden kendi rızaları dışında çıkarılırlarsa işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda. Kıdem tazminatı almak için en az 1 yıllık çalışan olmak zorunda. İşten çıkarılma dışında haklı ve kanıtlanabilir nedenden dolayı istifalar da kıdem tazminatı ödenir. Kadınlarda evlilik, erkeklerde askerlik için işten ayrılma durumunda da kıdem tazminatı ödemesi yapılır. 

Eksik Prim Ödenmesi Durumunda

Çalışanların maaşlarına göre SGK primi ödenmesi gerek. Eğer işveren daha düşük seviyede prim ödemesi yaparsa ise çalışanın kıdem tazminatı ile istifası söz konusu olur. Bu süreç SGK tarafından yürütülür.

Emekli Olamayanlara Toplu Para

Erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl şartını sağlamış olan çalışanlar yaş ve gün şartını sağlamış ancak prim eksiklikleri varsa SGK toplu para ödemesi yapar. SGK tarafından yapılacak ödemeler öncesi kurumdan bilgi almakta fayda var. Zira bu ödemelerde bazı kesintiler de mevcut. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@