Sigorta Sektörünün Bilanço Karı 230 Milyon Tl Oldu

İSTANBUL(ANKA)- Türkiye Sigorta Birliği 6 aylık verilerini açıkladı....

Haberler 30.09.2015, 17:40
Sigorta Sektörünün Bilanço Karı 230 Milyon Tl Oldu

İSTANBUL(ANKA)- Türkiye Sigorta Birliği 6 aylık verilerini açıkladı. Sigorta sektörünün reel olarak büyüdüğü Haziran 2015 sonunda, teknik kârı 53 milyon TL, bilanço kârı ise 230 milyon TL oldu. Sektör sigortalılarına 77 trilyon TL teminat sağladı, 9.4 milyar TL’lik zararı karşıladı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) bugün düzenlenen basın toplantısında, sektörün 2015 yılı ilk yarıyıl sonuçlarını açıkladı. Basın toplantısında konuşan TSB Başkanı Ramazan Ülger “Sektörümüzdeki prim üretimi, Haziran 2011’de  8.9 milyar TL iken Haziran 2015 itibariyle 15 milyar TL’ye ulaştı. Dört yıl için yaklaşık yüzde 69’luk bir artış söz konusu, yıllık ortalama artış oranı yüzde 14’tür” dedi. Ülger, Türk sigorta sektörünün reel büyüme oranının bu yılın ilk 6 ayında yüzde 5.7’ye ulaştığını söyledi.

-“GÜÇLÜ ÖZ SERMAYE VE BÜYÜYEN AKTİFLER’’-

Ülger, sektörün 2014 yılı sonunda 79 milyar TL olan aktif büyüklüğünün, 2015 yılının ilk yarısında yüzde 10 artış ile 87 milyar TL’ye yükseldiğini belirterek “Haziran 2015 itibariyle dönem sonu teknik kârımız 53 milyon TL, bilanço kârımız ise 230 milyon TL oldu. Hayat dışı branşlarda 216 milyon TL, emeklilikte 27 milyon TL zarar gerçekleşmesine rağmen, toplam teknik kâr açıklamamızı sağlayan hayat branşındaki 296 milyon TL’lik kâr oldu” dedi.

Ülger’in verdiği bilgiye göre, sigorta sektörü 2014 yılında sigortalılarına 77 trilyon TL teminat sağladı. 2015 yılının ilk 6 ayında 9.4 milyar TL’lik zararı karşılayan sektör oto sigortalarında 4.7 milyar TL, oto dışı branşlarda 3.6 milyar TL, hayat sigortalarında 1.1 milyar TL tazminat ve hasar ödemesi yaptı. Hayat sigortalarında ödenen bu tazminatın 391 milyon TL’si krediyle bağlantılı hayat sigortası poliçeleri kapsamında ödendi, vefat eden 74.620 kişinin varisleri ödeme alarak kredi borcunu ödemekten kurtuldu.

Sektördeki yabancı sermaye oranının yüzde 70’e ulaştığını aktaran Ülger, bunun ülke sigortacılığına duyulan güveni göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak “Küresel tecrübelerin ve birikimlerin ülkemiz sigorta piyasasına taşınması açısından yabancı oyuncuların varlığını önemsiyoruz. Sigortalılarımızı gelişmelerden ve yeniliklerden maksimum ölçüde yararlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Ülger, “Dünyada son dönemde gerçekleşen büyük afet ve felaketlerden Katrina Kasırgası, 11 Eylül saldırıları ve 2011 Japonya depreminde sigorta sektörü toplam hasarın yüzde 23’ünü karşıladı. Türkiye’de ise özel sigortalarca ödenen hasarlar, Van ve Kocaeli depremlerinde oluşan hasarın yüzde 15’ini kapsamaktadır. Ülkemizde afet sigortalarının penetrasyonunun dünya standartlarına erişmesi devletin maliyetlerini yüzlerce milyon lira aşağı çekmekle kalmayıp aynı zamanda bir sonraki muhtemel afetten önce gerekli altyapı yatırımlarının yapılmasına finansman sağlayacak ve deprem ile diğer felaketlerin etkilerinin düşürülmesine yardımcı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Sigorta sektörünün devletin yükünü de hafiflettiğinin altını çizen Ülger, “Son 5 yılda devlet destekli tarım sigortaları kapsamında 1.6 milyar TL,  zorunlu deprem sigortası kapsamında 141 milyon TL ve sağlık sigortası kapsamında 8.1 milyar TL ödendi” dedi.

-“VAN’DA ZORUNLU DEPREM SİGORTASI ORANI YÜZDE 9’DAN YÜZDE 28’E YÜKSELDİ’’-

Konuşmasında zorunlu deprem sigortasısigortalılık oranı gelişimine de dikkat çeken Ülger “Van’da deprem öncesinde sadece 7 bin 305 poliçemiz vardı ve toplamda 123 milyon TL tazminat ödeyerek sigortalılarımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Bugün 22 bin 576 konut Van’da sigortalı. Toplam konutların yüzde 28’ine tekabül eden bu rakamın daha da artacağına inanıyoruz” dedi.

-“SEKTÖR HALA GELİŞİME AÇIK’’-

Sektörün gelişimi için özellikle kişi başına düşen prim üretiminin ve penetrasyonun artırılması gerektiğini vurgulayan Ülger “Kişi başına düşen prim üretiminin dünya ortalaması 662 dolar. Bu rakam Asya ülkelerinde 307 dolar iken, biz henüz 153 dolar ile oldukça gerilerde yer alıyoruz. Aynı durum penetrasyon için de geçerli. 2014 yılında yüzde 1.4 olan Türkiye sigorta penetrasyonu, yüzde 6.2 olan dünya sigorta penetrasyon oranın oldukça altında yer alıyor. Oysa oldukça küçük primlerle büyük teminatlar sunduğumuzu söyleyebilirim” dedi. 

-“SERBEST TARİFE DÖNEMİNDE HASARSIZLIK ÖNEM KAZANIYOR’’-

2006 yılından bu yana şirketlerin trafik sigortalarında toplamda 5 milyar TL zarar açıkladığının altını çizen Ülger, Haziran 2015 itibariyle trafikteki araçların yüzde 82.3’ünün trafik sigortasına sahip olduğunu belirterek, bu oranın 15 milyon 692 bin 557 araca tekabül ettiğini ve trafikteki sadece 5 milyon 290 bin 561 adet aracın kasko sigortasının bulunduğunu sözlerine ekledi.

-“BES’TE KATILIMCI SAYISI 5.7 MİLYONU AŞTI’’-

Toplantıda, 2013’te başlayan devlet katkısıyla birlikte daha fazla ilgi gören ve gittikçe büyüyen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Eylül 2015 itibariyle katılımcı sayısının 5.7 milyonu aştığı, BES’teki toplam fon tutarının ise 43.6 milyar TL’ye ulaştı belirtildi.

1 Ekim itibariyle geçilecek “Yıllık Gelir Sigortası” sistemi ise BES’te emeklilik hakkı kazanan katılımcılara birikimlerini hayat boyu almaları imkanı sağlanacak. 56 yaş ve üzerindeki kişilere sunulacak maaş ödemeleri, her yıl TÜFE oranında artırılacak. (ANKA)

(TB/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@