Sıfırdan Yeni İş Kuracaklara KOSGEB 65 Bin TL Geleneksel Girişimcilik Desteği

Kendi işini kuracak olanlar için KOSGEB destekleri alınabilir. Başvuru şartlarının sağlanması ve sürecin tamamlanması ile 65 bin TL'ye kadar iş kurma desteği sağlayan KOSGEB, iş kuracakların nasıl bir başvuru süreci izleyeceğini açıkladı.

Sıfırdan Yeni İş Kuracaklara KOSGEB 65 Bin TL Geleneksel Girişimcilik Desteği

Kendi işini kurmak isteyenlere sağlanan destekler dendiğinde ilk akla gelen kurum Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı oluyor. KOSGEB 2021 yılında sağladığı farklı destekler ile hem yeni girişimciler hemde ileri düzey girişimciler için destek veriyor. 

2021 yılında devam eden KOSGEB destekleri 3 tane. İş planlaması ve kurulacak işe göre sağlanan destek ödemeleri şu şekilde;

Geleneksel Girişimcilik Programı

İleri Girişimci Destek Programı

İş Planı Ödülü Destek Programı

KOSGEB'DEN YENİ İŞ KURMAK İÇİN 65.000 TL DESTEK NASIL ALINIR?

KOSGEB tarafından sağlanan desteklerden faydalanmak için vatandaşların ilk adım olarak başvuruda bulunması gerekiyor. KOSGEB resmi web sitesi üzerinden destek programı için başvuru yapacak vatandaşlar sertifika eğitimine başlayacaklar. 

Kayıt işlemleri ve eğitim için KOSGEB'e başvuruda bulunacak olan vatandaşlar belli bir süre eğitim almak zorundalar. Eğitim sonunda girişimcilik için sertifika alacak olan vatandaşlar bir sonraki aşamaya geçecekler. Bundan sonraki süreçte iş projelerini sunacak olan girişimciler projelerini kuruma sunacaklar. 

KOSGEB vatandaşların sunacakları projeleri inceleyecek. Burada destek verilen sektörlerde iş kurulması oldukça önemli. Ayrıca geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda da iş kurma desteği alınabilir. Bu aşamanın tamamlanmasının ardından ise KOSGEB'den destek alınır. 

KOSGEB'İN SAĞLADIĞI 65 BİN TL'LİK DESTEK

İş Kurma amacında olanlar sağlanacak olan destekleri adım adım alabilecekler. KOSGEB'in resmi sitesinden ilan ettiği tabloda hangi aşamda kaç TL destek alınabileceği bildirildi.

Gelenksel Girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesizdir. Ayrıca kurum yapmış olduğu açıklamasında performans desteklerine ilişkin "Her performans dönemi bir yılı kapsar. Sosyal Güvenlik Kurumu 4(a) kapsamındaki tüm personel için hesaplanan prim gün sayısı toplamı esas alınır." açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@