Sicil Affı Yasalaştı! Karşılıksız Çek, Protesto Edilmiş Senet, Kredi, Kredi Kartı Borçları

Resmi Gazete'de yayımlanan yasa kapsamına karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı, kredi borcu olanlar için sicil affı yasalaştı. Düzenleme esasları ve borçların esas alınacağı tarih ve diğer düzenlemeye dair tüm bilinmesi gerekenler.

Sicil Affı Yasalaştı! Karşılıksız Çek, Protesto Edilmiş Senet, Kredi, Kredi Kartı Borçları

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun sicil affı düzenlemesini de kapsıyor. Çeşitli nedenlerle kara listede yer alanlar borçlarını ödeyerek eski kayıtlarını temizleyebilecekler. 

SİCİL AFFI DÜZENLEMESİ YASALAŞTI

Uzun zamandır ekonomi gündeminin temelini oluşturan borç yapılandırma düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

9 Haziran tarihli Resmi Gazete'de "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" kapsamında yayımlanan kararlar ile vatandaşlar borçlarını yeniden düzenleyebilecekler. 

Borç düzenlemesinin yanı sıra vatandaşlar için bir diğer düzenleme sicil affı konusunda oldu. 

Yasalaşarak yürürlüğe giren düzenelem kapsamında sicil affı için kritik tarih 20 Mayıs. Bu tarihten önceki borçlar ve diğer işlemler için ödeme yapılması durumunda eski kayıtlar dikkate alınmayacak. 

İşte Sicil Affı Düzenlemesi

Anapara veya taksit ödeme tarihi 20 Mayıs 2021'den önce olup, kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerinin anapara, faiz veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık 2021'e kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.

Son Ödeme Tarihine Dikkat

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemede ödenmesi gereken kısım için vatandaşlara 31 Aralık tarihine kadar süre veriliyor.

Eğer vatandaşlar  karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını ilan edilen o tarihe kadar öderlerse bundan sonraki dönemde işlemler de Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi eski kayıtları temizlenecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@