SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu? Tüp Bebek Devlet Desteği Şartları Neler? 

Tüp bebek, anne baba sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla yöneldiği uygulamalardan biridir. Tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan çeşitli işlemler kafa karıştırıcı bir yapıya sahip olabiliyor. Son zamanlarda konu hakkında en fazla merak edilen durum ise devletin tüp bebek tedavisinin karşılayıp karşılamadığıdır.

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu? Tüp Bebek Devlet Desteği Şartları Neler? 
Tüp bebek, anne baba sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla yöneldiği uygulamalardan biridir. Tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan çeşitli işlemler kafa karıştırıcı bir yapıya sahip olabiliyor.

Son zamanlarda konu hakkında en fazla merak edilen durum ise devletin tüp bebek tedavisinin karşılayıp karşılamadığıdır. Peki devlet tarafında tüp bebek tedavisi masrafları karşılanır mı detaylar şu şekilde sıralanıyor:

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek uygulaması, bebek sahibi olmayı arzulayan kişilerin yöneldiği tedavi uygulamalarından biri olarak ön plana çıkıyor. Bir çeşit üreme tekniği olan bu uygulamada anneye uygulanacak bazı tedavi yöntemleri vardır. Anne adayına ilaç verilerek yumurta geliştirilmeye çalışılır. Bu tedavi şekli genel olarak tüpler tıkalı olduğundan dolayı yumurtlama problemi yaşayan kadınlar için uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin devlet tarafından sağlanıp sağlanamayacağı çeşitli durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin tedavinin kaçıncı tedavi uygulandığı bakılan durumlar arasında bulunmaktadır. Yapılan olan tedavide toplam harcanan masraf değerlendirilerek buna bağlı olarak devlet desteği sunulur. SGK Tarafından tüp bebek tedavisi masrafının belirli bir miktarı karşılanır. Bu bakımdan ilk tüp bebek tedavisi denemesinde meydana çıkan masrafların yüzde 30’u, ikinci denemede yüzde 25’i, üçüncü denemede ise yüzde 20’si karşılanır.Tüp Bebek Tedavisi Desteğine Başvuru

Çocuk sahibi olmayı düşleyen kişilerin bu konuda devlet desteği alabilmesi için anne adayının bağlı olduğu SGK kurumuna başvurunun yapılması gerekir. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra kişinin tedavi masraflarının bir kısmının ilgili kurum tarafından ödemesi yapılacaktır. Tedavi için planlanan başvurular SGK il veya ilçe merkezlerine doktor raporu ile gerçekleşecek müracaat sonrasında sağlanır.

Tüp bebek tedavisi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin en az 23, en fazla ise 46 yaşında olmaları gerekir. Çocuk sahibi olmak isteyenlerin en az 3 yıllık süre boyunca evli olmaları lazımdır. Ancak bazı çiftler için üç yıllık şart aranmaksızın tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Ayrıca bir diğer belirlenen şart ise çiftlerin üç yıllık zaman dilimi içinde tüp bebek tedavisi uygulamasına başvurarak bunda başarılı olmaması olmaktadır.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@