SGK Nace Kodu Öğrenme, Sorgulama Adresi! NACE Kodu Değiştirme Talebi Nereden Yapılır?

SGK NACE kodu sorgulama işlemleri internet üzerinden tek tıkla yapılabilir. SGK NACE kodu değişiklik talebi de çok hızlı bir şekilde elektronik olarak iletilebilir. SGK NACE kodu değiştirme ve sorgulama adresleri ile sorgulamaların nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar haberimizde.

SGK Nace Kodu Öğrenme, Sorgulama Adresi! NACE Kodu Değiştirme Talebi Nereden Yapılır?

NACE kodu kısaca Avrupa Birliği'nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki olarak tanımlanmasıdır. NACE kodunun açılımı "Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne" şeklindedir. NACE kodunun kullanım alanı ise iş yerlerinin faaliyet gösterdikleri sektörlere göre tehlike sınıflarını vurgular. NACE kodu 6 hanelidir. 

SGK NACE KODU SORGULAMA ÖĞRENME

NACE kodu belirleme yetkisi Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği kurumundadır. İşyerleri de NACE kodunu bu kurumun web sitesi üzerinden öğrenebilir ve sorgulayabilirler. Ayrıca NACE kodu değişiklik talebi de bu kurum üzerinden gerçekleştirilir. NACE koduna dair yönetmelikler, yasal düzenlemeler, oda ve borsa üyelerinin faaliyet kodları, buna bağlı mesleklerin faaliyet kodları yine TOBB tarafından belirlenir. 

Genel anlam ifadesi ile işyerleirnin faaliyet gösterdiği işkolunda ki risk, tehlike düzeyini ifade eden NACE kodu, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği sitesinden öğrenilebilir. 

SGK NACE Kodu Sorgulamak için;

SGK NACE kodu sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak isteyenler için birkaç basit işlemi yerine getirmek gerekiyor.

Birincisi İstanbul Ticaret Odasının web sitesine gidilir. Buradan ansayfada yer alan ‘’Tescil İlan ve Kuruluş’’ başlığı bulunur ve bu başlığa tıklanır. Ardından yeni açılan sayfada bulunan ‘’Sicil kayıtları’’ sekmesi tıklanır. İşlem ardından ‘’Sicil Kayıtları’’ başlığı ile bir liste içeriği ekranda görüntülenir. Listede yer alan ilgili firmanın üzerinde bulunur ve karşısında yer alan ‘’ firma detay’’ sekmesi tıklanır. Bu işlemin ardından ise NACE kodu öğrenilebilir. 

NACE Kodu Değişiklik Talebi

NACE kodunu değiştirmek isteyenler de taleplerini internet ortamından verebilirler. Bunun için ise SGK tarafından sağlanan online hizmetlerden faydalanmak gerekiyor. 

Vatandaşlar internet üzerinden SGK'ya ait olan (https://uyg.sgk.gov.tr/nacedegisikliktalep/Welcome.do) web sayfasına erişim sağlayacaklar. Burada karşılarına doğrudan form ekranı çıkacak. Ekranda çıkan alanda yer alan tüm alanlar doldurulacak. Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi bilgileri sisteme girilecek ve ardından giriş butonuna basılacak.

Sisteme girişin ardından ise ekranda nace koduna ilişkin yeni bilgiler seçilip seçilecek. Seçme işleminin tamamlanmasının ardından ise Gönder butonuna basılarak işlem tamamlanacak. Bundan sonraki süreçte ise değişiklik talebi sisteme alınacak ardından SGK tarafından inceleme süreci başlayacak. İnceleme sürecinin ardından ise kurum onay verecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@