SGK Gözlük Cam Çerçeve Bedelinin Ne Kadarını Ödüyor Karşılıyor?

SGK gözlük cam çerçeve bedelinin karşılanma oranı kişinin SGK kapsamında çalışıyor olması ile ve emeklilik durumuna göre değişiklik gösterir.Gözlük cam çerçeve bedeli BAĞKUR kapsamında olan ya da yeşilkart kapsamında ki kişilerde de SGK çalışanların da olduğu gibi %20 kesinti yapılır.

SGK Gözlük Cam Çerçeve Bedelinin Ne Kadarını Ödüyor Karşılıyor?

SGK gözlük cam çerçeve bedelinin karşılanma oranı kişinin SGK kapsamında çalışıyor olması ile ve emeklilik durumuna göre değişiklik gösterir. Buna göre kişi SGK kapsamında çalışıyor ise devlet tarafından gözlük cam çerçeve bedelinin miyop hastalar için 10,97 TL tutarını karşılar. Bu oran 37,80 TL ve 10,97 TL olarak toplanarak 48,77 TL olarak ödenir. SGK kapsamında çalışan kişilerden %20 oranında kesinti yapılarak bu toplam tutar olan 48,77 TL üzerinden 9,75 TL kesilir ve geriye 39,02 TL karşılanmış olur.

Gözlük cam çerçeve bedeli BAĞKUR kapsamında olan ya da yeşilkart kapsamında ki kişilerde de SGK çalışanların da olduğu gibi %20 kesinti yapılır. Toplamda ödenen tutar tüm SGK kapsamında 39,02 TL tutarındandır.

Emekliler İçin Gözlük Cam Çerçeve Bedelinin Ne Kadarı Karşılanır?

Emekliler için gözlük cam çerçeve bedelinin karşılanması SGK kapsamında olduğu gibi %20 oranında değil %10 oranında katılım payı alınmasıdır. Bu katılım payına göre emekli vatandaş gözlük cam ve çerçevesi almak istediğinde 10,97 TL ödeme yapılır. Ayrıca 37,80 TL ve 10,97 TL toplanması ile elde edilen 48,77 TL ödeme yapılır.

Numaralı Gözlük Cam Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Numaralı gözlük cam çerçeve fiyatlarının belirlenmesi gözlük camlarının yapısına göre değişiklik gösterir. Buna göre gözlük camlarının yapısı inceltilme uygulanarak kullanıcıya sunulur. Bu gözlük camlarını kullanıcılar görme zorluklarına göre ya da kullanış şekillerine göre belirler. Buna göre gözlük camlarının inceltilme oranına göre fiyat artışı gözlenir. Bu artış oranına bağlı olarak %30 oranında cam inceltmesi uygulanmış ise fiyat aralığı 110 TL ila 150 TL arasındadır. %45 oranında inceltilmiş camlar için fiyat 260 TL ila 300 TL aralığındadır.

%60 oranında inceltilmiş cam için 460 TL ve 600 TL arasında fiyat belirlenir. Kategori olarak en ince ve fiyat olarak da en yüksek aralık %70 inceltilmiş camlar da 800 TL ila 1000 TL arasında belirlenir. Gözlük cam çerçeve bedeli olarak SGK kapsamlı çalışanlara bu fiyatlar üzerinden karşılanma yapılır.

E-Devlet Gözlük Cam Çerçeve Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet gözlük cam çerçeve hakkı sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet sistemine giriş sağlayarak bu sorgulamayı yapabilir. Sorgulamak yapmak isteyenler kişiler T.C. kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Kişi E-Devlet şifresini T.C. kimlik numarası ile yazarak sisteme erişim sağlayabilir.

E-Devlet şifresini bilmeyen vatandaşlar ise bir PTT şubesine giderek şifrelerini talep edebilir. PTT şubesine şifresini almak için giden bireyin yanında kişinin kimlik bilginin doğrulayacak belge ile gitmesi gerekir. Bu belge nüfuz cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport seçeneklerinden biri olabilir.  E-Devlet sistemine giriş yapan kişi arama kısına ‘’Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgi Sorgulama’’ yazarak gerekli bilgiye erişim sağlayabilir.

Gözlük Reçete Tarihi Ne Kadar Geçerli Olur?

Gözlük reçete tarihi geçerlilik süresi SGK kapsamında ki birey için devlet hastanelerinden alınan gözlük reçetesi süresi 10 çalışma günü olarak belirlenmiştir. Bu belirlenen reçete tarihi devlet hastanesi için ayrı özel hastaneler için ayrı süre zarfı olarak duyurulmuştur. Buna göre devlet hastanelerinde olan 10 iş günü süresi özel hastaneler de Sağlık Bakanlığı tarafından 1 yıl olarak belirlenmiştir. Devlet hastanesinden alınmış gözlük reçetesi 10 iş günü içerisinde kullanılmaz ise reçete geçerliliği kaybeder. Gözlük cam çerçeve bedeli Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu 10 çalışma günü zarfında karşılanır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@