SGK Gösterge Tablosu Nedir? Nasıl Hesaplanır 2021?

Çalışan kişilerin en fazla araştırdıkları konuların başında SGK göstergesi nedir, nasıl hesaplanır gelmekte ve çok fazla merak konusu olmaktadır. Çok uzun yıllar çalışan ve iş yaşamının sonuna doğru gelen kişiler SGK gösterge tablosu ile emekliliklerini hesaplamaktadır.

SGK Gösterge Tablosu Nedir? Nasıl Hesaplanır 2021?

Çalışan kişilerin en fazla araştırdıkları konuların başında SGK göstergesi nedir, nasıl hesaplanır gelmekte ve çok fazla merak konusu olmaktadır.

SGK göstergesi tablosu nedir, nasıl hesaplanır sorusunda gerekli olan cevapları almak için pek çok kişi internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır. SGK konusunda emeklilik hesaplama işlemlerini çok sayıda kişi merak etmektedir. Çok uzun yıllar çalışan ve iş yaşamının sonuna doğru gelen kişiler SGK gösterge tablosu ile emekliliklerini hesaplamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu uzun yıllar çalışan kişilere emeklilik hakları sunmaktadır.

4A, SSK ve SGK Emekli Maaş Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

4A emekli maaş hesabında üç farklı yöntem meydana gelmektedir. Emekli maaş hesaplamaları yapılan bu zamanda 4A emekli maaşını hesaplamak adına oluşturulan dönemler bulunmaktadır. 200 0 yılı ve öncesi için emeklilik hesaplama işlemi için sigortalı olarak işe girişi olan kişilerin SSK emekli maaş hesaplama işleminde kat sayısı ve aylık bağlama oranı gösterge rakamı kullanılarak yapılıyordu.

Emekli maaşı hesaplaması yapılırken çok karışık yöntemler uygulanmaktaydı. 4A, SSK ve SGK emekli maaş hesaplaması işlemleri şöyle;

  • Alınacak olan gösterge rakamının bulunabilmesi adına emekli olacak kişinin yıllık kazancının hesaplanması gerekir,
  • Yapılacak olan hesaplama işleminde kişinin son on yıllık kazancı dikkate alınmaktadır,
  • Yapılan hesaplamada elde edilen rakam gösterge tablosu ile karşılaştırılarak ortaya çıkan değere en yakın olan değer gösterge rakamı olarak belirlenmektedir,
  • Kişinin son on yıllık kazanç toplamı 10’a bölünerek yıllık ortalama kazancı elde edilir,
  • Katsayısı için değer 12 bin olarak alınmaktadır,
  • Emekli maaş bağlama oranı hesaplamalarda yüzde 60 olarak kabul edilir,
  • 2000 yılı öncesi için emekli maaş hesaplama formülü 2A emekli maaşı gösterge rakamı aylık bağlama oranı katsayı,

Emeklilik hesaplama işlemleri yıllara göre farklılıklar göstermektedir 4A, SSK ve SGK 2000 ve 2008 yılları arası emeklilik hesaplama işlemleri ile 4A, SSK ve SGK 2008 yılı ile sonrası için emekli hesaplama işlemleri farklı oranlarda yapılmaktadır. Ayrıca Bağ- Kur çalışanları için emeklilik hesaplamaları da değişmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@